kapat ikonu

İmar Barışı’nda başvuru süresi uzatıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, vatandaşların yoğun talebi üzerine, mağduriyet yaşanmaması adına İmar Barışı'na başvuru süresinin uzatıldığını açıkladı.

  • Emlak
  • 31 Aralık 2018 21:05
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, vatandaşların yoğun talep göstermesinin ardından, mağduriyet yaşanmaması adına İmar Barışı'na başvuruların uzatıldığını duyurdu. Bakan Kurum, normal süresi 31 Aralık tarihinde bitecek olan İmar Barışı başvurularının 15 Haziran’a kadar uzatıldığını belirtti. Kurum, ödeme süresinin de 30 Haziran 2019 tarihinde son bulacağını vurguladı.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakanlığının uygulamaya koyduğu İmar Barışı düzenlemesi ile ilgili konuşan Bakan Kurum, normal süresi 31 Aralık 2018 tarihinde bitecek olan İmar Barışı başvuru süresinin uzatıldığını bildirdi. Bakan Kurum, Yapı Kayıt Belgesi için 8 Haziran 2018'de başlayan başvuruların daha evvel 31 Aralık'ta sona ereceğini anımsattı. Bakan Kurum, geçen haftalarda yaptığı açıklamasında İmar Barışı’na başvuruları ve bunlarla ilgili bedelleri kamuoyuyla paylaşmıştı.
 
Burada yaptığı konuşmasında Kurum, İmar Barışı’na başvuruların oldukça iyi devam ettiğini, yaşanan yoğun talebin bulunduğunu ve İmar Barışı başvuru süresinin uzatılıp uzatılmayacağı konusunun 31 Aralık 2018 tarihinde netleşeceğini dile getirmişti. Kurum ayrıca kamu bankalarının da ödemelerde aksaklık yaşanmaması için 29 ve 30 Aralık yani hafta sonunda da İmar Barışı bedellerini alacağını açıklamıştı. Bankalar da 2018’in son hafta sonu İmar Barışı düzenlemesi kapsamında mesai yapmıştı.
 
MAĞDURİYETLER YAŞANMAMASI İÇİN SÜRE UZATILDI
 
Bakan Kurum, son günlerinde vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşıldığını hatırlatarak, bundan dolayı bazı banka şubelerinin hafta sonu dâhi mesai yaptığını anlattı. Vatandaşların yoğun talebi üzerine, yeni yılda yeni mağduriyetler yaşanmaması, konutlardaki imar ve iskân sorununun çözülmesi adına İmar Barışı'na başvuruların 15 Haziran 2019'a kadar uzatıldığını müjdeleyen Bakan Kurum, Yapı Kayıt Belgesi bedeli ödemeleri için de son tarihin 30 Haziran 2019 olarak belirlendiğine işaret etti.
 
BAŞVURU SAYISI 10 MİLYONA DAYANDI
 
İmar Barışı'na yapılan son başvuru rakamlarından da bahseden Kurum, İmar Barışı’na bugüne kadar 9 milyon 698 bin 238 vatandaşın başvuruda bulunduğu bilgisini paylaşarak, vatandaşlarca yapı kayıt belgesi bedeli olarak da 16 milyar 500 milyon Türk lirası ödeme yapıldığını bildirdi. Kurum, öbür taraftan İmar Barışı başvurularının devam ettiği 6 ay süresi boyunca kamu bankalarının da vatandaşlara kredi kullandırma noktasındaki desteğini devam ettireceğini de kaydetti.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol