kapat ikonu

'İmar Barışı'nda başvuru süresi uzatıldı

Bakan Kurum'un ''uzatılacak'' dediği "İmar Barışı" süresi yıl sonuna kadar uzatıldı.

  • Emlak
  • 31 Ekim 2018 10:41
  • Son Güncelleme: 31 Ekim 2018 12:09
Geçen günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, daha çok vatandaşın yararlanabilmesi için 31 Ekim 2018’de bitecek olan ve kamuoyunda ‘’İmar Barışı’’ olarak bilinen Yapı Kayıt Belgesi başvuru süresinin uzatılacağı bilgisini vermesinin ardından karar bugün açıklandı. Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile ‘’İmar Barışı’’ 31 Aralık 2018’e kadar uzatıldı. Geçen günlerdeki konuşmasında başvuru sürecinin yoğun bir şekilde devam ettiğini ifade eden Bakan Kurum, toplam başvuru sayısının 8 milyonu aştığını duyurmuştu.
 
BUGÜN SON BULUYORDU
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan "İmar Barışı" düzenlemesinde başvuru süresinin 31 Aralık'a kadar uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu düzenlemenin süresi bugün son buluyordu.
 
SÜRE YIL SONUNA KADAR UZATILDI
 
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak yayımlanan karar ile 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı Kayıt Belgesi başvuru süresi 2018 yılı sonuna kadar uzatıldı.
 
Söz konusu kararın, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun geçici 16'ncı maddesi gereğince verildiği belirtildi.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından vatandaşların devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması vesilesiyle bu yapılara yasallık kazandırılması amacıyla başlatılan İmar Barışı'nda 8 Haziran'dan itibaren alınan başvuruların bugün sona ereceği biliniyordu.
 
8 MİLYON BAŞVURU YAPILDI
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 27 Ekim tarihi itibarıyla yaklaşık 8 milyon 150 bin kişinin "İmar Barışı" düzenlemesine başvuru yaptığını açıklamıştı. Çok yoğun bir başvuru olduğunu anlatan Kurum, başvuru bedelinin de yaklaşık 5 milyar 120 milyon liraya ulaştığını açıklamıştı.
 
BAŞVURULAR YOĞUN ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR
 
Başvuru talebinin 13-14 milyon olmasını beklediklerini ifade eden Bakan Kurum, başvuruların çok yoğun bir şekilde devam ettiğini ve bu kanundan daha çok vatandaşların yararlanması için süreci uzatıp, devletin daha çok vatandaşla barışacağını dile getirmişti.
 
MAĞDURİYETLER GİDERİLSİN DİYE YAPILDI
 
Kurum, imar barışını "kaçak binaların devletle olan barışı" olduğunu vurgulayarak, vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için yapılmış bir uygulama olduğunu aktarmıştı. Bakan Kurum, ‘’İmar Barışı’’nın su, elektrik, doğal gaz gibi olanaklardan yararlanılması ve vatandaşların burada yaşam kalitesinin yükseltilmesi adına yapılmış bir düzenleme olduğuna dikkati çekmişti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol