kapat ikonu

İmar barışında başvuru süresi 31 Aralık’a uzatılıyor

Bakan Kurum, imar barışında başvuru süresinin 31 Aralık'a kadar uzatılmasının hedeflendiğini açıkladı.

  • Emlak
  • 27 Ekim 2018 15:29
  • Son Güncelleme: 27 Ekim 2018 15:47
İmar barışı ile ilgili konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, başvuru süresini 31 Aralık'a kadar uzatmayı hedeflediklerini duyurdu.
 
Kocaeli Valiliği'nde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışının sürekli gündemlerinde olduğunu vurguladı. Kurum, buradaki konuşmasında vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi ve onların yaşam kalitesinin artırılması adına çıkarılmış bir yasa olduğunu kaydetti. 31 Aralık 2017’den önceki yapıların bu kapsamda değerlendirildiğini ifade eden Bakan Kurum, valilerle birlikte çalışmaların yürütüldüğünü ve bu binaların hepsinin yıkılacağını dile getirdi. Bakan ayrıca belediye başkanları ve valileri 2017 sonrası kaçak bina yapılmasına müsaade edilmemesi yönünde uyardıklarını da açıkladı. İmar barışında başvuru süresinin 13-14 milyon olmasını beklediklerini söyleyen Kurum, bunun son başvuru tarihini de 31 Aralık 2018’e kadar uzatılmasının düşünüldüğünü dile getirdi.
 
VATANDAŞLARIN MAĞDURİYETLERİNİN GİDERİLMESİ İÇİN YAPILDI
 
Kurum, imar barışını "kaçak binaların devletle olan barışı" olduğunu vurgulayarak, vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi, elektrik, su, doğal gazın bağlanması ve onların burada yaşam kalitesinin daha yukarı çıkarılması adına yapılmış bir yasa olduğuna dikkati çekti.
 
BU BİNALARIN HEPSİ YIKILACAK
 
Yasanın 31 Aralık 2017'den önceki yapıları ilgilendirdiğini hatırlatan Bakan Kurum, bu tarihten önce yapılmış yapıların aslında kayıt altına alınması olduğunu aktararak, sahada birçok kaçak binanın yapıldığını açıkladı. Bu kaçak binalara ilişkin, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı valilerle birlikte koordinasyon içinde çalışma yürütüldüğünden bahseden Kurum, bu binaların hepsinin yıkılacağını söyledi.
 
2017 SONRASI KAÇAK YAPILARA MÜSAADE YOK
 
2017 sonrasında kaçak bina yapılmasına müsaade edilmemesi konusunda belediye başkanları ve valileri uyardıklarını dile getiren Kurum, bu yapıların da valilik eliyle yıkılması noktasında takiplerin hep birlikte yapılacağını anlattı.
 
BAŞVURU BEDELİ 5 MİLYARI AŞTI
 
Kurum, imar barışında 31 Ekim'de başvuruların sona ereceğini hatırlatarak, bedeli yatırma süresinin de 31 Aralık'ta bittiğini belirtti. Çok yoğun bir başvuru olduğunu, bugün itibarıyla yaklaşık 8 milyon 150 bin vatandaşın başvurduğu bilgisini paylaşan Kurum, başvuru bedelinin de yaklaşık 5 milyar 120 milyon liraya dayandığını bildirdi.
 
31 ARALIK’A KADAR UZATILMASI HEDEFLENİYOR
 
Kurum, başvuru talebinin 13-14 milyon olmasını beklediklerini ifade ederek, çok yoğun şekilde devam ettiğini, bu başvuru sürecini de 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatmayı hedeflediklerini ilan etti. Kurum, bu kanundan daha çok vatandaşların yararlanması noktasında süreci uzatıp, devletin daha çok vatandaşla barışacağı değerlendirmesinde bulundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol