kapat ikonu

İmar Barışı İçin Geri Sayım Başladı!

İmar Barışı için başvuruların devam ettirilmesi adına son tarihin 15 Haziran olduğu açıklandı.

İmar Barışı için çalışmalar devam ederken vatandaşlardan gelecek başvurular bu süreçte son derece önemli. Vatandaşların yoğun talepleri göz önünde bulundurulurken İmar Barışı başvuru süresinin uzatılmasına karar verildi. Daha önce vatandaşlardan gelen talepler dikkate alındığı için son başvuru tarihinin 15 Haziran 2019 olarak belirlenmesine karar verildi.
 
Başvuruların ardından Yapı Kayıt Belgesi ödemelerinin tamamlanması gerekiyor. Ödeme süreci içerisinde son tarih olarak 30 Haziran 2019 tarihinin belirlendiği açıklandı. Şimdiye kadar gerçekleştirilen başvurular göz önünde bulundurulduğu zaman 9 milyon 698 bin 238 vatandaşın başvuruyu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiği öğrenildi.
 
Başvuru tarihi yeniden uzayacak mı?
 
Vatandaşların istekleri üzerinde daha önce bitmesi planlanan başvurunun 15 Haziran tarihine kadar uzatılmasının ardından yeniden bir uzatmanın söz konusu olmayacağı ifade ediliyor. Bu süreç içerisinde son başvuruların gerçekleştirilmesi bekleniyor.
 
Başvuruların tam olarak nasıl yapılacağı konusunda birtakım soru işaretleri bulunuyor. E devlet üzerinden kayıt başvurusu yapılabilecek. Ruhsatsız ya da ruhsata aykırı olan başvuruların kayıt altına alınması için 31 Aralık 2017 yılından önce yapılmış olması gerekiyor. Bu konudaki müraacatlar ise belediye, belediye birimleri, valilikler ya da kurumlara doğrudan posta yoluyla gerçekleştirilebiliyor.
 
Yapılan başvuruların ardından başvuru beyanında herhangi bir değişiklik yapılması için ilk 24 saatlik süreç tanınıyor. Cep telefonlarına bu konuda bir mesaj gönderiliyor. Ardından yapı kayıt belgesinin tamamlanmış olduğunu gören vatandaşlar bu doğrultuda başvurularını tamamlayabilirler.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol