kapat ikonu

İmar barışı en çok Zonguldak’taki konut fiyatlarını artırdı

İmar barışı başladığından beri konut fiyatları en çok yüzde 6,7 ile Zonguldak’ta arttı. Zonguldak’ı da yüzde 6,6 ile Giresun, Yozgat ve Edirne takip etti.

  • Emlak
  • 17 Kasım 2018 12:29
  • Son Güncelleme: 17 Kasım 2018 12:58
İmar barışı başladığından beri aradan geçen 5 ayı aşkın süre zarfında konut fiyatları en çok yüzde 6,7 ile Zonguldak'ta arttı. Zonguldak’ı da yüzde 6,6 ile Giresun, Yozgat ve Edirne izledi.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız ya da ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması amacıyla bu yapılara yasallık kazandırılması amaçlanan ‘’imar barışı’’ olarak bilinen düzenlemeye başvurular sürüyor.
 
8 MİLYON 600 BİNİ AŞKIN BAŞVURU SAYISI
 
8 Haziran tarihi itibarıyla vatandaşların e-devlet üzerinden başvurularını yapmaya başladığı düzenleme kapsamında son tarihi 31 Ekim olan kampanya, sene sonuna kadar uzatılmıştı. Öte yandan imar barışından faydalanan kişi sayısının da 8 milyon 600 bini aştığı öğrenildi.
 
İMAR BARIŞI SONRASI KONUT FİYATLARINDA HAREKETLENME YAŞANDI
 
Gayrimenkul sektörü ile ilgili analitik bilgiler paylaşan ‘’REIDIN’’ ile ‘’Coldwell Banker’’ iş birliğiyle hazırlanan ‘’İmar Barışı Sonrası Konut Fiyatı En Çok Artan İl, İlçe ve Mahalleler’’ başlıklı raporda, imar barışı sonrası konut fiyatlarında son döneme göre hareketlenme yaşandığı bilgisi yer aldı.
 
İmar barışı en çok Zonguldaktaki konut fiyatlarını artırdı-1
 
KONUT FİYATLARININ ARTTIĞI İL SIRALAMASINDA İLK 10’DAKİ İLLER
 
Aradan geçen 5 ayı aşkın sürede konut fiyatlarının en çok arttığı il yüzde 6,7 ile Zonguldak olurken, ili de yüzde 6,6 ile Giresun, Yozgat ve Edirne, yüzde 6,4 ile Erzincan, yüzde 6,2 ile Van, yüzde 6 ile Iğdır’ın takip ettiği öğrenildi. Öte yandan imar barışı düzenlemesi ile birlikte konut fiyatlarının en çok arttığı ilk 10 il arasında Bitlis yüzde 5,9 ile 8’inci, Elâzığ yüzde 5,8 ile 9’uncu, Bilecik yüzde 5,6 ile 10’uncu sırada bulunuyor.
 
İLÇELER BAZINDA ÇİĞLİ VE GÖLBAŞI BAŞI ÇEKİYOR
 
Belirtilen dönemde ortalama konut fiyatlarının en çok arttığı 30 ilçe arasında ise ilk sırada yüzde 9,2'lik artışla İzmir’in Çiğli ve Ankara’nın Gölbaşı ilçesi başı çekiyor. Bu iki ilçenin ardından yüzde 7,7 ile Adalar (İstanbul), yüzde 6,7 ile Beyşehir (Konya), Zonguldak (Merkez), Aksu (Antalya), yüzde 6,6 Dikili ve Foça (İzmir), Giresun (Merkez), Alanya, Finike, Kaş, Kemer (Antalya), Yozgat (Merkez), Edirne (Merkez), Dalaman (Muğla), Gelibolu (Çanakkale) ve Merzifon (Amasya) olarak sıralandı.
 
FİYATLARIN EN ÇOK ARTTIĞI MAHALLELER
 
Araştırmaya göre imar barışı ile birlikte konut fiyatlarının en fazla yükseldiği mahalleler arasında zirvede yüzde 6,8 ile Bursa Gemlik'e bağlı Eşref Dinçer mahallesi geliyor.
 
Eşref Dinçer'i yüzde 6,7'lik artışla Erzurum’un Yakutiye ilçesine bağlı Ömer Nasuhi Bilmen mahallesi ile İzmir’in Konak ilçesine bağlı Çankaya mahallesi, yüzde 6,6'lık artışla da İstanbul’un Beşiktaş ilçesine bağlı Bebek mahallesi, Ankara’nın Etimesgut ilçesine bağlı Yapracık mahallesi, yine Beşiktaş ilçesinin Kültür mahallesi, Çiğli ilçesinin Evka 2 ve Evka 3 mahalleleri, Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesine bağlı Altınova mahallesi, Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Maksem mahallesi, İzmir’in Güzelbahçe ilçesine bağlı Yalı mahallesi, İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Yeniköy mahallesi, İzmir’in Bayraklı ilçesine bağlı Adalet mahallesi, İzmir’in Konak ilçesine bağlı Mithatpaşa mahallesi, İstanbul’un Küçükçekmece ilçesine bağlı Halkalı Merkez mahallesi, Antalya’nın Konyaaltı ilçesine bağlı Kuşkavağı mahallesi, İzmir’in Bornova ilçesine bağlı Merkez mahalleleri takip ediyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol