kapat ikonu

İlk Kez Kredi Alacakların Bilmesi Gerekenler

Çeşitli ihtiyaçlardan dolayı ortaya çıkan nakit ihtiyacı için son zamanlarda pek çok kişinin bankalara başvurdukları biliniyor. Bu süreçte ilk kez kredi çekeceklerin bilmesi gereken bazı durumlar biliniyor.

  • Kredi
  • 23 Ekim 2018 11:02
Çeşitli ihtiyaçlardan dolayı ortaya çıkan nakit ihtiyacı için son zamanlarda pek çok kişinin bankalara başvurdukları biliniyor. Bu süreçte ilk kez kredi çekeceklerin bilmesi gereken bazı durumlar biliniyor.
 
Bankalardan çeşitli nakit ihtiyaçlarını karşılamak için alınan kredi başvurularında bilinmesi gereken bazı detaylar bulunuyor. İlk kez kredi çekecek olan vatandaşların ise bu süreçte bazı durumlara dikkat etmeleri gerekiyor. Bankalara kredi amaçlı başvuruda bulunulduğu zaman üç ay önceden gelir durumunun belgelenebilir olması ve sigorta girişinin en az üç ay önceden başlaması bekleniyor.
 
Bankaların kredi verirken öncelikli olarak kişilerin kredi notuna baktıkları biliniyor. Kredi notu düşük olan vatandaşlara bankalar tarafından yeterli güven ortamı oluşturulmadığı için kredi verilmiyor. Kredi notu 0 ile 1900 puan arasında değişiyor. Yükselen kredi notu aynı zamanda kredi alma ihtimalini de yükseltiyor.
 
Kredi Alırken Dikkat Edilecekler
 
Kredi alırken taksitlerle ödeneceği bilindiği için gereğinden fazla kredi çekmek kesinlikle doğru olmayacaktır. Borçlara faiz eklendiği için çekilen tutar arttıkça ödenecek faiz oranı da artacaktır. Kredi çekmeden önce bankalar arasında detaylı bir araştırma yapmak gerekebilir. Böylece en uygun faiz oranlarını seçmek mümkündür. Faiz oranlarının yanı sıra ek masrafların da doğru bir şekilde araştırılması gerekiyor. Bazı bankalar fazla ek masraf alırken bazı bankalar ise bu süreci vatandaşlar için kolaylaştırmayı tercih ediyorlar. Ödeme noktasına gelindiği zaman eşit taksitler olabileceği gibi konut kredisi gibi yüksek miktarlı kredilerde de bazı ödeme farklılıklarına dikkat edilmesi gerekebilir. Bütçeye göre bir ödeme seçeneği belirlenmesi gerekebilir. Ödeme sırasında taksitlerin ödenmemesi ya da geciktirilmesi kredi notunu düşürdüğü için ilerleyen dönemlerde sorunlara neden olabilir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol