kapat ikonu

İlk hedef 1 milyon 300 bin Çinli turist

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, "İlk hedefimiz 1 milyon 300 bin Çinli turisti Türkiye’ye getirmek" açıklamasında bulundu.

Çin'de yılda 130 milyon turistin yurt dışına seyahat ettiği bilgisini paylaşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, "İlk hedefimiz 1 milyon 300 bin Çinli turisti Türkiye’ye getirmek" dedi.
 
ANHUİ İLE DOSTLUK VE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ
 
Vali Karaloğlu, Türk ve Çinli iş insanlarıyla makamında bir araya geldi. Antalya Valiliği olarak geçen sene Anhui eyaletini ziyaret ettiklerini hatırlatan Karaloğlu, bu ziyaret ile birlikte eyalet valisiyle dostluk ve iş birliği protokolüne imza atıldığını açıkladı.
 
TÜRKİYE VE ÇİN’İN İLİŞKİLERİ ÜST DÜZEY
 
Karaloğlu, Anhui'nin 75 milyonluk nüfûsuyla Türkiye kadar büyük bir eyalet olduğunu aktararak, şu anda Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında siyasi ve dostluk ilişkilerinin üst düzeyde olduğunu vurguladı.
 
İHRACAT VE İTHALAT RAKAMLARI EŞİTLENMELİ
 
İki ülke arasındaki ticaret hacminin de 30 milyar dolar civarında olduğuna vurgu yapan Karaloğlu, 28-29 milyarlık bir dış ticaret hacminin bulunduğunu, ihracatın dış ticaret içerisinde 3 milyar dolar civarında olduğunu kaydetti. Karaloğlu, bunu sürdürülebilir kılmak adına mutlaka dış ticareti dengeye getirmenin gerekliliğini anlatarak, ihracat ve ithalat rakamlarını eşitlemenin öneminden bahsetti.
 
Bu senenin Çin'de "Türkiye turizm yılı" olarak ilan edildiğini hatırlatan Karaloğlu, Antalya'nın da Türkiye turizminin başkenti olduğuna vurgu yaptı.
 
İLK HEDEF 1 MİLYON 300 BİN TURİSTİ TÜRKİYE’YE GETİRMEK
 
Karaloğlu, Çin'deki turizm yılı sebebiyle çok önemli etkinlikler yapıldığını anlatarak, şu anda 2017 ile 2018 yılı baz alındığında Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısında yüzde yüz artış olduğunu ancak bu rakamların da hâlâ çok küçük olduğunu dile getirdi. Çin'de yılda 130 milyon turistin yurt dışına seyahat ettiğini söyleyen Karaloğlu, bu kapsamda ilk hedeflerinin 1 milyon 300 bin Çinli turisti Türkiye’ye getirmek olduğunu belirtti.
 
‘’TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİNDEN ONUR DUYDUK’’
 
Türkiye ile dostluk protokolü imzalamaktan onur duyduklarını ifade eden Anhui Eyaleti Vali Yardımcısı Guangrong Yang Türkiye ile Çin arasındaki iş birliğinin giderek artmasını istediklerini kaydetti.
 
Görüşmenin sonunda Antalya Valiliği ile Çin Halk Cumhuriyeti Anhui Eyalet Valiliği arasında dostluk protokolü imzalandı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol