kapat ikonu

İkinci sondaj gemisi ocakta Akdeniz'de olacak

Bakan Dönmez, bugün yola çıkacak Türkiye’nin ikinci sondaj gemisinin ocak sonu Akdeniz’de olmasının beklendiğini duyurdu.

  • Gündem
  • 08 Aralık 2018 14:30
  • Son Güncelleme: 08 Aralık 2018 14:37
Türkiye'nin hidrokarbon rezervlerini aramada önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini hatırlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bugün itibarıyla yola çıkacak ikinci sondaj gemisinin ocak ayı sonunda Akdeniz'de olacağını, bu gemi ile birlikte Türkiye’nin hem Akdeniz hem de Karadeniz'de sondajlarını sürdüreceğini bildirdi.
 
Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (DOSİDER) 25. Kuruluş Yıl Dönümü Programı'nda konuşan Dönmez, öngörülebilir ve sürdürülebilir bir gaz piyasasının oluşması için yatırımcıların teşvik edilmesi ve beraberinde meslek örgütlerinin katkı sunmasının çok önemli olduğunu vurguladı.
 
81 İLİN TAMAMINA DOĞAL GAZ GÖTÜRÜLECEK
 
Dönmez, geçen ay Artvin ve Şırnak'a da gaz ulaştırılmasıyla 80 ile gaz götürüldüğü bilgisini paylaşarak, böylece 15 milyon abonenin gazla buluştuğunu ve şu anda nüfûsun yüzde 62'sinin bu yakıtı kullandığını ileri sürdü. Yılbaşı itibarıyla Hakkâri'ye de doğal gazın gideceğini ifade eden Dönmez, 81 ilin tamamına bu çağdaş yakıtın ulaştırılacağını aktardı.
 
YIL SONU İTİBARIYLA 500 İLÇEYE ULAŞILACAK
 
Gazda üç milyon potansiyel abonenin daha söz konusu olduğunu öne süren Dönmez, DOSİDER’in Enflasyonla Topyekûn Mücadele kapsamında iç tesisatta bir indirime giderek üç milyon abonenin daha gaza geçişini kolaylaştıracağını dile getirdi. Dönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 Günlük İcraat Programı kapsamında 42 ilçeye daha gaz götürüldüğünü anımsatarak, yıl sonu itibarıyla 500 ilçeye ulaşılacağını kaydetti. Dönmez, toplam ilçelerin neredeyse yarısının artık gaz kullanır hâle geldiğini anlatarak, aynı hizmetin tüm vatandaşlara iletilmesi için gece gündüz çalışmaların sürdüğünü açıkladı.
 
HİDROKARBON REZERVLERİ İÇİN YOĞUN ÇABA SARF EDİLİYOR
 
Dönmez, Milî Enerji ve Maden Politikası ile Türkiye'yi enerjisini öz kaynaklarından karşılayan bir ülke yapmak için çalıştıklarına dikkati çekerek, bundan dolayı sınırlar ve kara sular içindeki hidrokarbon rezervlerinin ortaya çıkarılması için yoğun bir çaba sarf ettiklerini söyledi.
 
TÜRKİYE HEM AKDENİZ HEM DE KARADENİZ’DE SONDAJLARINA DEVAM EDECEK
 
Oruç Reis sismik arama gemisinin Karadeniz'de ve Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin Akdeniz'de çalışmalarına devam ettiğini belirten Dönmez, Fatih sondaj gemisi ile de derin denizlerde ilk sondajın başladığını, bugün yola çıkacak ikinci sondaj gemisinin de ocak ayı sonunda Akdeniz'de olacağını yineleyerek, bu gemi ile birlikte Türkiye’nin hem Akdeniz hem de Karadeniz'de sondajlarına devam edeceğine işaret etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol