kapat ikonu

İkinci sondaj gemisi bu ay Türk kara sularına girecek

Bakan Dönmez, Fatih gemisinin sondajlarının devam ettiğini belirterek, geçen yıl ikinci geminin de alımının gerçekleştirildiğini ve onun da Şubat’ın 20’si gibi Türk kara sularına gireceğini müjdeledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin Millî Enerji ve Maden Politikası'nı iki yıl evvel açıkladığını anımsatarak, bu kapsamda yerli kaynakların azami ölçüde kullanılması ve ekonomiye kazandırılması noktasında bir dizi eylem planının açıklandığını bildirdi.
 
Kömürde toplam 18,5 milyar ton seviyesinde rezerv bulundu
 
Gerçekleşen son keşiflerle birlikte, çoğunlukla linyit olmak üzere yerli kömürde toplam 18,5 milyar ton seviyesinde bir rezervin bulunduğuna işaret eden Dönmez, yıllık üretimde de geçen sene 101,5 milyon ton üretimle Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını hatırlatarak, bu doğrultuda sürdürülen çalışmalarla birlikte 7 kömür sahasının ihalesine çıkıldığını ifade etti. Söz konusu alanlarda üretime geçildiğinde senelik hemen hemen 18-19 milyon ton kömür üretileceğini dile getiren Dönmez, bunun da istihdamı artıracağını öne sürerek, Işıklar bölgesinde süren sözleşme kapsamında özel şirket bünyesinde çalışanlar olduğunu belirtti.
 
2 bin 400 işçi TKİ’ye ait bir şirkete devralınacak
 
Orada, yereldeki vatandaşların iş ile ilgili geleceklerini sorguladığını anlatan Dönmez, bu çalışan 2 bin 400 işçinin aynı şartlarda TKİ'ye ait bir şirkete devralınacağını vurgulayarak, hemen bitişiğindeki sahada istihdam edilmiş olacaklarını ve üretimin de devam edeceğini açıkladı. Dönmez, bu konuda herhangi bir endişeye gerek olmadığının altını çizerek, önümüzdeki bir iki ay içinde bu geçiş işlemlerinin hepsinin tamamlanacağını ilan etti.
 
İkinci sondaj gemisi bu ay sonu itibarıyla Türk kara sularına girecek
 
Türkiye Petrolleri'nin kendi bölgesinde sismik aramalara devam ettiğine işaret eden Bakan Dönmez, geçen sene ekim ayında başlatılan derin deniz sondajına ilişkin ilk neticelerin bu ay sonu ya da en geç gelecek ay başında alınacağını ileri sürerek, Akdeniz'de Fatih gemisinin sondaj çalışmalarının sürdüğünü anımsattı. Dönmez, geçen sene ikinci geminin de alımının gerçekleştirildiğini anımsatarak, onun da Şubat’ın 20’si gibi Türk kara sularına gireceğini müjdeledi.
 
Petrol veya doğal gaz bulana kadar aramalar devam edecek
 
Bu geminin de ilk çalışma bölgesinin Akdeniz olacağını kaydeden Dönmez, iki gemiyle yılda ortalama iki sondaj yapmak suretiyle oradaki arama ve üretim çalışmalarının devam edileceğini vurgulayarak, petrol, doğal gaz aramacılığı işinin riskli bir iş olduğunu aktardı. Dönmez, diğer birçok sektöre göre bunların önceden bilinirlik oranının daha düşük olduğunu ifade ederek, Türkiye’nin bunu buluncaya kadar aramaya devam edeceğini açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol