kapat ikonu

İkinci el otomobil alacaklar uyarıldı

İkinci el otomobil pazarında hareketlilik devam ederken bu süreç içerisinde araçların güvenilir yerlerden almaları ilerde muhattap bulmaları konusunda önemli olduğu belirtildi.

İkinci el otomobil pazarında hareketlilik devam ederken bu süreç içerisinde araçların güvenilir yerlerden almaları ilerde muhattap bulmaları konusunda önemli olduğu belirtildi.
 
Yetkililer tarafından yapılan açıklamalar sonrasında ikinci el araç satışlarında ciddi bir artış olduğu ifade edilmişti. Bunun ardından ikinci el piyasasının özellikle yaz tatili ve bayram tatili süresince olduğundan çok daha hareketli bir hal aldığı tespit edilmişti. Yazın aracın önemi bir kez daha ortaya çıkarken ikinci el otomobil pazarlarında sıkı pazarlıklar yapılıyor. Sıfır otomobillere gelen ÖTV zamlarının ardından araç fiyatlarının yükselmesi dikkatlerden kaçmadı.
 
Yetkililer bu dönemde dolandırıcılık olaylarının da arttığına dikkat çektiğinden dolayı araç alım satım işlemlerinin güvenilir olduğundan emin olduğunuz kurum ve galeriler aracılığı ile yapılmasını önerdiler. Araç satış istatistiklerine bakıldığı zaman son yıllarda güvenilir ve konforlu olmasından dolayı otomatik vites araçların kullanım imkanlarının ve satış oranlarının giderek arttığını tespit ettiler. Uzun süreli bir kullanım imkanı isteyen, güvenilir ve konforlu bir sürüş isteyen vatandaşların en az 40 bin lirayı gözden çıkarmaları gerektiği belirtildi. 25 bin ile 30 bin arasında satışa sunulan araçların uzun süreli kullanım açısından etkili olmadığı açıkça belirtildi.
 
Vatandaşların büyük bir kısmının ikinci el araç satışlarını internet üzerinden ya da sokak ilanları aracılığı ile yapmalarından dolayı çeşitli sorunlarla karşı karşıya kaldıkları belirlendi. Kayıt dışı oranlarının da artmasına neden olan bu sistem ekonomiye zarar vermekle kalmayıp ilerleyen dönemlerde sorun yaşanması halinde muhatap bulamama gibi sorunları da beraberinde getiriyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol