kapat ikonu

İkinci El Konutlar İçin Artık O Rapor Zorunlu Olacak!

Gayrimenkullerin bir kısmı için uygulanan değerleme raporunun ilerleyen günlerde ikinci el konutlar içinde getirilmesi için çalışmalar başlatıldı.

  • Emlak
  • 24 Mart 2019 12:07
Kredi çekilerek yapılan satışlarda ya da yabancılara yapılan konut satışları sırasında değerleme raporu isteniyor. Ancak yapılan çalışmalar çerçevesinde önümüzdeki günlerden itibaren artık ikinci el konut satışlarında da değerleme raporunun zorunlu hale getirildiği öğrenildi. Değerleme raporu bir anlamda konutların gerçek ve güncel fiyatlarının öğrenilmesi açısından son derece faydalı.
 
Çoğu zaman evin gerçek değerini merak ederiz. Net bir şekilde bunu öğrenmek için değerleme raporu son derece önemli. Şimdilerde bankadan çekilen kredili satışlarda değerleme raporu isteniyor. Aynı zamanda yabancılara yapılan gayrimenkul satışlarında da bu raporun alınması son derece önemli. Ancak ikinci el konut satışlarında böyle bir zorunluluk bulunmuyordu. Yapılan düzenlemeler sonrasında hükümet yeni bir çalışma üzerinde durdu ve ardından ikinci el konutlar için de ekspertiz raporunun önemi bir kez daha gündeme taşındı.
 
Henüz zorunluluk getirilmese de ilerleyen günlerde konunun detaylı bir şekilde açıklanıp düzenlenmesi bekleniyor. Ancak uzmanlar ikinci el konut satışları sırasında kişilere ekspertiz raporu almalarını ve sağlıklı fiyatı bulmalarını öneriyorlar.
 
Konutları Fiyatları Yıllar İçinde Değişiyor
 
Bir gayrimenkulün değeri hiç bir zaman sabit kalmaz. Yıllar içerisinde artabilir ya da çeşitli nedenlere bağlı olarak azalabilir. Yaş alması, konumu ve niteliği gibi pek çok özellik sürecin değerlendirilmesi açısından son derece önemlidir.
 
Sigorta yapmak için ise bir ekspertiz raporu son derece önemli. erekli değerlendirmeler zamanında yapılmadığı takdirde sigortadan gereken ödemeyi almakta zorluk yaşayabilirsiniz.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol