kapat ikonu

İkinci El Araçlarda Yeni Dönem Başlıyor! Artık Zorunlu Olacak

İkinci el araç satışlarında 1 Nisan tarihinden itibaren yeni dönem başlıyor. Artık ekspertiz raporu almak satış öncesinde zorunlu hale getiriliyor.

İkinci el araç satışının hızlandığı bahar ve yaz aylarında pek çok alıcının kafasında araçlarla ilgili çeşitli soru işaretleri oluşuyor. Alım satım işlemleri sırasında alıcı aracın daha önce kaza yapıp yapmadığını, motorunun son durumunu ve araçla ilgili pek çok durumu merak ediyor. Ancak aracın geçmişini bilmediği için bazı bilgilerin saklanmış olma ihtimali artıyor. Ancak son yıllarda ikinci el araç satışı konusunda alıcıları mağdur etmemek için yeni bir düzenleme getirilmesine karar verildi.
 
1 Nisan 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere artık alıcıların kafalarında oluşabilecek soru işaretleri giderilebilecek. Satılan her ikinci el araç satışı için merkezi ekspertiz raporunun alınması zorunlu hale getirilecek.
 
Zorunlu Hale Gelecek
 
Daha önceki araç satış işlemlerinde araç hasarlarını gizleme, aracın kilometresini düşürme ve daha pek çok kaza durumunu gizleme gibi dolandırıcılığa varan işlemler yapılıyordu. Bu işlemler çerçevesinde ekspertiz raporu isteğe bağlı olarak alınıyordu. Durum böyle olunca anlaşmalı olan bazı araç şirketlerindan yanıltıcı raporlar hazırlanabiliyordu.
 
Yeni sistemlerle birlikte Ticaret Bakanlığı duruma el koydu. Artık ekspertiz raporu almak zorunlu hale gelecek. Rapor alınmadan herhangi bir işlem yapılması mümkün olmayacak. Ekspertiz raporunun incelenmesinin ardından herhangi bir sorun olmadığından emin olunursa isteğe bağlı olarak satış işlemi gerçekleştirilebilecek. Hem alıcının hem de satıcının haklarını koruyan yeni sistemde araç alıp pişman olan ve başı ağrıyan kişi sayısı giderek düşecek. Ekspertiz raporu ile birlikte gizli hataların bulunması sağlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol