kapat ikonu

İkinci El Araçlarda KDV İndirimi Nasıl Uygulanacak?

İkinci el araç satışlarında gerçekleştirilen KDV oranlarının yeni sistem içerisinde değerlendirilmesine karar verildi. İndirim detayları belli oldu..

Araçlarda KDV indirimlerinin uzatıldığına yönelik açıklamalar yapılırken ikinci el araç satışlarında bu KDV indirimlerinin nasıl uygulanacağı merak konusu haline gelmişti. Bunun ardından yüzde 1 oranında satın alınan otomobillerin tesliminde yine yüzde 1 oranında KDV uygulanacak. Yüzde 18 KDV oranıyla alınan araçlarda ise yine KDV oranının yüzde 18 seviyelerinde gerçekleşmesine karar verildi.
 
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde uygulanacağı açıklanan 'Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ' resmi gazetede yayınlanarak 22 Mart tarihinden itibaren geçerli olmak üzere hayata geçirilmişti. Bunun üzerine ikinci el araçlarda KDV uygulamasının nasıl yapılacağına yönelik çalışmalar çeşitli tartışmalara ve kafa karışıklıklarına neden olmuştu.
 
Detaylar Belli Oldu..
 
Yeni düzenlemeyle birlikte ikinci el araç satışlarında yüzde 1 KDV oranıyla alınan binek otomobillerin teslimi sırasında KDV oranı yine yüzde 1 olarak uygulanacak. Ancak yüzde 18 KDV oranı ile alınmış olan araçların tesliminde ise herhangi bir haksızlık olmaması adına yüzde 18 oranında bir KDV oranı uygulanacak.
 
22 Mart 2019 tarihinden sonra gerçekleştirilen ikinci el araç satışlarında otomobillerin alış belgelerinde de KDV'yi indirebilecekleri ortaya çıktı. Bu tarihlerden önce alınan ancak satışı gerçekleştirilmeyen araçlarda da KDV indirimi gerçekleştirilebilecek. İkinci el araç satışı yapan ancak henüz yetki belgesi almayan kişilerin bu belgeyi alabilmeleri için işlem yapmaları beklenecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol