kapat ikonu

İkinci el araç satışında mtv zammının etkisi

Gerçekleştirilen MTV zammının ikinci el araç satışlarını etkilediği ve vatandaşların kafalarında çeşitli soru işaretlerinin yer ettiği öğrenildi.

Gerçekleştirilen MTV zammının ikinci el araç satışlarını etkilediği ve vatandaşların kafalarında çeşitli soru işaretlerinin yer ettiği öğrenildi.
 
İkinci el satışlarında yaz aylarında meydana gelen hareketliliğin ardından sektör temsilcileri durumdan son derece memnun olduklarını defalarca dile getirmişlerdi. tüm bu süreçler içerisinde 2018 yılından itibaren geçerli olması beklenen MTV zammı hükümet tarafından açıklandı. Ancak rakamların son derece yüksek olması bu konuda kamuoyunun çeşitli tepkiler göstermesine neden oldu. Motorlu taşıtlar vergisi zammı oranının yüzde 40 olarak belirlenmesi vatandaşların endişe yaşamalarına neden oldu.
 
Sıfır otomobiller için uygulanacağı ifade edilmesine rağmen ikinci el araçları da çeşitli yönlerden etkilemesi bekleniyor. Sektör olarak aniden yapılan bu zammın beklenmediği ifade edildi. Bu süreç içerisinde ikinci el araç alacak olan vatandaşların kafalarında da çeşitli soru işaretleri meydana gelmeye başladı. Müşteriler araç satın almaya geldikleri zaman aracın hasar kaydı ve özelliklerini sormadan önce MTV zammının aracın fiyatını ne kadar etkilediğini öğrenmeye çalışıyorlar.
 
Motorlu taşıtlar vergisinin açıklanmasının ardından araç satışlarında belirli bir oranda düşüş yaşandığı ortaya çıktı. İkinci el araç piyasası durumdan kısa sürede olumsuz etkilendi. Piyasada meydana gelen hareketlilik sonrasında yapılan yüzde 40 oranındaki zammın son derece yüksek olduğu ve beklenmediği belirlendi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol