kapat ikonu

İkinci el Araç Satışında ekspertiz Raporu Artık Zorunlu!

İkinci el araç satışında hem alıcıyı hem de satıcıyı korumak için ekspertiz raporunun getirilmesi zorunlu hale getirildi.

İkinci el araç satışlarında 1 Nisan tarihinden itibaren yeni bir dönemin başlatılmasına karar verildi. Bu satış dönemi içerisinde artık alıcıların haklarını korumak ve aldıkları aracın geçmişini tam anlamıyla öğrenmelerine yardımcı olmak için satış öncesi ekspertiz raporu zorunlu hale getirildi. böylece araçlarda daha önce meydana gelmiş olan çeşitli hasarları izleyip kilometre ayarları ile oynayan kişilerin bu süreç içerisinde kandırılması engellenecek.
 
1 Nisan tarihinden itibaren geçerli olan ekspertiz raporu sisteminde ikinci el araç piyasasının tamamen etkilenmesi bekleniyor. kilometre ayarlarıyla oynayanlara ise çeşitli cezalar geliyor. ekspertiz raporu verecek olan firmalarında denetlenmesi konusunda yeni kararlar verildi. Her firmanın bu raporları veremeyecekleri ortaya çıktı. Rapor vermek isteyen firmaların Türk Standartları enstitüsüne başvuru yaparak gerekli şartları tamamlamış olmaları gerekiyor. Böylece kafalarda soru işaretleri oluşturmayacak hizmetler alınacak.
 
Sekiz Yaşını Geçen Araçlar Rapor Alamayacak
 
Ekspertiz raporu alınırken bazı detaylara dikkat çekildi. 8 yaşın üzerinde olan ve özellikle 160 bin kilometrenin üzerinde olan araçlarda rapor alma zorunluluğu aranmayacak. Böyle araçlarda alıcı ve satıcı arasında verilecek karara göre işlem kendileri arasında gerçekleştirilecek. Ekspertiz raporu ile birlikte araç satışı sırasında saklanan çeşitli bilgilerin ortaya çıkması ve alıcıların aracın durumu hakkında her şeyi bilmeleri amaçlanıyor.
 
Yeni uygulama ile birlikte ortaya çıkan dolandırıcılık şikayetlerinin de tamamen ortadan kaldırılması amaçlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol