kapat ikonu

İkinci el araç alım satımlarında neye dikkat etmeli?

Son zamanlarda otomobil piyasasında 40 bin liranın altında sıfır araç bulmanın imkansız hale gelmesiyle vatandaşlar da ikinci el otomobil alımına yöneldi. Ancak ikinci el araç alım satımlarında dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar var.

  • Otomobil
  • 07 Mart 2016 16:42
  • Son Güncelleme: 08 Mart 2016 17:15
İkinci el otomobil satanların dikkat etmesi gereken bir takım konular var. Bunların başında noter sözleşmesindeki satış bedelini kasko bedelleri üzerinden değil de anlaşılan rakam üzerinden göstermeleri gerekiyor.
 
İkinci el otomobil satanların, daha sonra herhangi bir problemle karşı karşıya kalmamak için noter sözleşmelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Noter sözleşmesindeki satış bedelini, kasko bedelleri üzerinden göstermemeleri gerekiyor. Bunun yerine anlaşılan rakamları göstermeleri lazım.
 
İkinci el araç satan vatandaşların alım satım ile ilgili işlemlerini kasko bedeli üzerinden değil de anlaşılan rakam üzerinden yapmaları gerektiği bildirildi.
 
Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, ikinci el araç alım satımlarında bazı vatandaşların mağduriyet yaşadığını belirtti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ağaoğlu, otomobilini satan vatandaşların birkaç ay sonrasında para ödemek zorunda kalabileceğine dair bilgi verdi.
 
Noter satış sözleşmelerindeki kasko bedellerinin Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından taşıtın cinsi, markası, modeli, tipi, imal yılı gibi hususlar göz önünde bulundurularak belirlendiğini hatırlatan Ağaoğlu, "İkinci el araç satışlarında Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından belirlenen bedel, o nakil vasıtasının alım, satım vergisine esas alınacak matrahtır.
 
Oysa satışı yapılan her aracın bedelini kendi koşulları içinde değerlendirmek gerekmektedir. Aracın fiyatı günümüz koşullarında daha önce kaza geçirip geçirmediği, araçta montaj hatası olup olmadığı, araçla kaç kilometre yol alındığı, satıcının nakit ihtiyacı, piyasa koşulları gibi hususlarla belirlenmektedir" şeklinde konuştu.
 
Özellikle noter satış sözleşmelerine miktar değil de kasko bedelinin yazıldığını aktaran ve bunun vatandaşlara hiçbir şekilde sorulmadan gerçekleştirildiğini ifade eden Ağaoğlu açıklamasında, "İkinci el araç alan veya satan vatandaşların çoğu bu konuda bilgi sahibi değil. Bu konuda noterlerde de bilgi verilmiyor. Daha sonra oluşan uyuşmazlık durumunda konu mahkemeye taşındığında ve dava açıldığında resmi evrak niteliğinde olan noter satış sözleşmesi dikkate alınıp bu rakam üzerinden değerlendirme yapabiliyor" ifadesini kullandı.
 
Ağaoğlu, ikinci el araç alım satımı yapan kişilerin dolandırıcılara karşı tedbirli ve çok dikkatli olması gerektiğine değindi. Ağaoğlu yaşanabilecek mağduriyetleri de bir örnek üzerinden açıkladı: “Piyasa değeri 40 bin lira olan aracınızı nakit paraya gereksinim duyduğunuz için 35 bin liradan sattınız. Aracın kasko bedeli 45 bin lira çıktı ve noter satış sözleşmesine de bu rakam yazıldı. Satış işlemi gerçekleştirildikten sonra aracı satın alan kişi araçta bir takım kusurlar olduğunu iddia ederek size dava açtı. Eğer ki satın alan kişi art niyetliyse aracı 45 bin liraya aldım ve bana kusurlu olduğuna dair bir bilgi verilmedi. Mağdur oldum ve zararımın karşılanmasını istiyorum” diyebilir şeklinde konuştu.
 
Satıcı bu durumda dolandırılmış ve mağdur edilmiş olur. Zaten ucuza sattığı araç için bir de para ödemek durumunda kalabilir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol