kapat ikonu

İki havalimanı arasındaki ulaşım 1 saate düşecek

İstanbul’a yapılacak yeni proje sayesinde Yeni Havalimanı ve Sabiha Gökçen arasındaki ulaşım süresi 1 saate inecek.

İstanbul Yeni Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı arasındaki ulaşım süresinin 1 saate düşeceğini açıklayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü Raylı Sistemler Yapım Daire Başkanı Serdar Ünsal, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi hakkında bilgi verdi. Ünsal, ekspres seferlerle 1 saatin de altına inerek iki havalimanı arasındaki ulaşım süresinin 45-50 dakikaya kadar düşebileceğini söyledi.

İKİ HAVALİMANI ARASINDAKİ EN HIZLI ERİŞİM SAĞLANACAK

Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı'nda konuşan Ünsal, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nin iki havalimanı arasındaki en hızlı erişimi sağlayan güzergâh olarak tercih edileceğini söyledi.

SABİHA GÖKÇEN’DEN YENİ HAVALİMANINA GİDİLECEK

Ünsal, birbirine entegre olacak metro istasyonları ile bu proje sayesinde hiçbir istasyonda indi-bindi yapılmadan yolcuların Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İstanbul Yeni Havalimanı’na doğrudan ulaşabileceğini ifade etti.

BOĞAZIN ALTINDAN BAĞLANACAK

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi ile birlikte İstanbul Yeni Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı arasındaki ulaşım süresinin 1 saate indirileceğini açıklayan Ünsal, ayrıca çıkarılacak ekspres seferlerle de bu sürenin 45-50 dakikaya kadar düşebileceğini aktardı.

HAVALANDIRMA JEFFAN SİSTEMİ SAĞLANACAK

Ünsal, 3 katlı ve 2 katlı Tünel Karayolu katlarının havalandırmasının Jeffan sistemi ile sağlanacağını belirterek; yangınla müdahalede modern su sisi kullanılacağını, bölüm vanalarının 25 metrede bir adet, hidrant dolaplarının ise 50 metrede 1 adet olarak tasarlandığını bildirdi.

AVRASYA İLE AYNI BOYUTLARDA

Her 200 metrede tüm katlar arasında geçişi sağlayan ve tünel boyunca uzanan acil tahliye sistemi ile güvenli bekleme alanlarının olduğunu vurgulayan Ünsal, her 600 metrede bir de konumlanan acil duraklama alanlarının bulunacağını açıklayarak tünelin boyutunun Avrasya Tüneli ile aynı boyutlarda tasarlandığını belirtti.

EKONOMİK VE FİZİKİ FAYDALAR SAĞLAYACAK

Ünsal, projenin Asya ile Avrupa arasında doğrudan ulaşım kolaylığı ve hızlı bir geçi güzergâhın oluşturacağını savunurken, azalan seyahat süresi ve artan güvenilirlik gibi hizmetlerin yanında önemli ekonomik ve fiziki faydalar da sağlayacağını anlattı.

İSTANBUL’UN SİLUETİNİ BOZMAYACAK

Projenin İstanbul’un doğal güzelliğini ve siluetini hiçbir şekilde etkilemeyeceğini dile getiren Ünsal, projenin ekolojik dengeler gözetilerek deniz yaşamına da zarar vermediğini ve çevre dostu bir ulaşım altyapısı olduğunu söyledi.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nin 2042 yılında 2,8 milyar avro net fayda sağlaması bekleniyor.

 

 

 

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol