kapat ikonu

İkametgah senedi için muhtarlığa gitmeye gerek yok

Birçok farklı alanda kullanılmak üzere vatandaşların sık sık ihtiyaç duyduğu ikametgah senedini alabilmek için artık muhtarlığa gitmeye gerek yok.

  • Gündem
  • 03 Mart 2017 16:50
  • Son Güncelleme: 03 Mart 2017 17:05
Bundan sonra vatandaşlar ikametgah senedini muhtarlığa gitmeye gerek duymadan e-devlet üzerinden kolaylıkla temin edebilecek.
 
İkametgah senedi alabilmek için bir e-devlet şifresi alarak e-devlet sistemine kayıt olmak yeterli. Hizmetler bölümünden temin edilebilecek belge muhtarlıktan alınan belge ile aynı görevi görecek.

 

TÜRKSAT açıklama yaptı

 
TÜRKSAT'tan yapılan yazılı açıklamada, ikametgah belgelerinin, nüfus müdürlüğüne veya muhtarlığa gitmeden turkiye.gov.tr adresinden temin edilmesine başlandığı bildirildi.
 
Hürriyet’te yer alan habere göre TÜRKSAT’tan yapılan açıklamada, "Nüfus Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin" 24 Şubat'ta Resmi Gazete'de yayımlandığı hatırlatılarak, "Yönetmelik doğrultusunda, e-Devlet Kapısı'ndan alınan yerleşim yeri belgeleri, nüfus idarelerinden alınmış resmi belgelerle aynı hukuki değere sahip oldu." denildi.

 

E-devlet üzerinden ikametgah senedi temin edilebilecek

 
İkametgah belgesinin üzerindeki barkodun e-Devlet Kapısı'ndan doğrulanabileceği belirtilen açıklamada, böylece belgelerin doğruluğu ve geçerliliğinin de garanti altına alınacağı, bürokratik iş ve işlemleri azaltan hizmetin 7 gün 24 saat işlem yapabilme kolaylığı sağlayacağı kaydedildi.
Kaynak: Hürriyet
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol