kapat ikonu

İkale sözleşmesi imzalayanlar işsizlik maaşı alamayacak

İkale sözleşmesi imzalayan vatandaşlar işsizlik maaşı hakkından faydalanamayacaklar. Bu sözleşmeyi imzalayanlar istifa etmiş olarak görülecek.

İkale sözleşmesi imzalayan işçiler, istifa etmiş sayılıyorlar ve işsizlik maaşı alamıyorlar. İşveren tazminatı ödese bile SGK'ya 'istifa' koduyla bildirim yapmışsa, durum değişmiyor. Bu durum nedeniyle vatandaşların SGK bilgilerini sürekli kontrol etmesi gerekiyor.
 

İkale sözleşmesi imzalayan kendi isteğiyle işinden ayrılmış görünüyor

 
Akşam'dan Okan Güray Bülbül, işsizlik maaşı alınamayacak durumlardan birini yazdı: İşçi ve işverenin anlaşarak iş sözleşmesini feshetmesi ikale sözleşmesi imzalanarak gerçekleştirilir. İkale imzalayan işçiler, işlerinden kendi istekleriyle ayrılmış sayılırlar ve işsizlik maaşı alamazlar.
 

İşveren tarafından istifa koduyla bildirim yapılmaması gerekiyor

 
Diğer yandan ikale imzalanmadan anlaşarak işten çıkartma durumunda işveren kıdem tazminatı ödese bile SGK'ya 'istifa' koduyla bildirim yapmışsa bu durumda işsizlik maaşı alınamaz. Dolayısıyla öncelikle işverenin nasıl bildirim yaptığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer istifa şeklinde bildirim yapılmışsa işverenin bu bildirimi değiştirmesi gerekir. Değiştirilmiyorsa bu durumda durumun istifa olmadığına dair dava açmanız gerekecektir.
Akşam
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol