kapat ikonu

İhtiyaç kredisinde en uygun vade süresi ve faiz oranı nasıl belirlenir?

İhtiyaç kredisi başvurusunda bulunurken nelere dikkat etmeliyiz? İhtiyaç kredilerindeki en uygun vade süresi ve faiz oranı nedir? İhtiyaç kredisinde bulunacağımız bankayı neye göre seçmeliyiz? Vade süresi ve faiz oranlarında doğru karar verebilmek için

  • Kredi
  • 16 Haziran 2016 13:36
  • Son Güncelleme: 17 Haziran 2016 15:49
Çeşitli ihtiyaçlarımız için hemen hemen her bankanın düzenlediği ihtiyaç kredisi kampanyalarına başvurabiliriz. İster araba ister ev almak olsun, isterseniz çocuklarınız okul masrafları ya da bayram tatili masraflarınız için hemen hemen herkes belirli bir ihtiyacı için banka kredisinden yararlanmayı düşünmüştür.
 
Birbirinden çeşitli ihtiyaçlar için birçok farklı kredi kampanyası hazırlayan bankalar arasında tercih yaparken kafamız biraz karışabilir. Özellikle vade süreleri ve faiz oranları ile ilgili sıkıntı yaşayabiliriz. Nasıl daha az ödeyebilirim derken bir türlü işin içinden çıkamayabilirsiniz. Bunu için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.
 
Öncelikle kredi almadan önce daha önceden iş birlikteliği yaptığınız ya da kredi kartına sahip olduğunuz bir bankaya danışmalısınız. Çünkü bağlantılı olduğunuz banka kredi konusunda size daha fazla kolaylık sağlayacaktır. Ardından kredi notunuzu öğrenerek ne kadarlık bir kredi çekebileceğinizi de öğrenebilirsiniz. Bir diğer aşamada vade sürelerinin ne kadar uzun olursa aldığınız parayla ödeyeceğiniz para arasında o kadar fark meydana geleceğini bilmenizdir.
 
Uzun süre ödemekle uğraşmak istemez ya da daha az faiz ödeyeyim derken taksitlerinizi kaçırabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda bu durum başınızı derde sokabilir. Ya da çok uzun süre de küçük taksitlerle ödeyeyim derseniz de aldığınız paranın iki üç katı kadar ödeme yapmak durumunda kalarak büyük bir pişmanlık yaşayabilirsiniz. Bu iki ihtimali de göz önünde bulundurarak kendi gelir-gider tablonuzun bir listesini çıkarmalı ve kendinize en uygun koşullarda bir kredi seçmelisiniz.
 
Kaynak: Eko Gündem
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol