kapat ikonu

İhtiyaç kredisi hesaplamada büyük kolaylık!

Kredi çekmek isteyenler artık hesaplama aracına, istenilen kredi miktarı ve geri ödeme taksit sayısı yazarak tüm bilgileri öğrenebiliyor.

  • Kredi
  • 02 Temmuz 2020 11:36
  • Son Güncelleme: 02 Temmuz 2020 11:45

Hayatta yaşanan ani gelişmeler, insanlarda nakit paraya ihtiyaç oluşturabilmektedir. Birikimi olmayanlar, nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bankaların sunduğu kredi seçeneklerinden faydalanmak isterler. Günümüzde insanlar interneti yoğun olarak kullanabildiği için ihtiyaç kredisi hesaplamada hangi kredi üzerinde yer alan hesaplama aracını kullanabiliyor. Hesaplama aracına, istenilen kredi miktarı ve geri ödeme taksit sayısı yazıldığında, bankalar tarafından istenen tüm ek ücretlerde eklenerek hesaplama yapılıyor. Kişiler buradan çıkan sonuca göre aylık ödeyebilecekleri miktarı belirleyerek, ihtiyaç kredisi başvurularını online olarak yapabiliyorlar.

İhtiyaç Kredileri

Nakit paraya ihtiyacı olanların, işlemlerini daha rahat yapabilmeleri için bankalar tarafından farklı kredi türleri kampanyaları hazırlanmaktadır.

İhtiyaç kredileri için iki ana tür bulunmaktadır;

  • İpotesiz ihtiyaç kredileri
  • İpotekli ihtiyaç kredileri

İhtiyaç kredileri, bankaların istemiş oldukları teminatlara göre çeşitlendirilmiştir. İpoteksiz ihtiyaç kredileri için herhangi bir konut, taşıt, gayrimenkul teminatı istenmemektedir. Acil işler için ipoteksiz ihtiyaç kredileri tercih edilir. Daha çok, sağlık, düğün, eğitim, tatil gibi farklı nedenlerle nakit ihtiyacını karşılamak için kredi başvurusunda bulunulur. Bankalar kampanya dönemlerini ve faiz oranlarını duyurarak, bu imkanlardan faydalanılmasını sağlarlar.

İpotekli İhtiyaç Kredileri

Nakit paraya ihtiyaçları olanlar, kredi alacakları bankaya, sahip oldukları, çeşitli gayrimenkulleri teminat göstererek, yüksek oranda ihtiyaç kredisi alabilmektedir. Diğer ihtiyaç kredilerinden olduğu gibi ipotekli kredilerde de vade sayısı en fazla 60 ay ile sınırlıdır. Teminat gösterilen gayrimenkulün değerine göre verilecek olan kredi miktarı değişmektedir. Teminat olarak işyeri ya da konut tapusu gösterilmiş ise gayrimenkul değerinin %75, imarlı arsa için değerinin %50 oranına kadar kredi verilebilmektedir. Hangi kredi üzerinden hesaplama yaparken, ipotek değerlerine göre hesaplama yapılmalıdır.

Kaynak Kullanım Destekleme Fonu

İhtiyaç kredi almak isteyenler, bankalardan ya da online sistemler üzerinden başvurular yapabilmektedir. İhtiyaç kredisi hesaplamaların farklı formüller kullanılmaktadır. Hesaplama kalemleri arasında çeşitli maliyet kalemleri bulunmaktadır. Bunlardan biriside, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) kesintileridir. Bu kesinti yasalarla belirlenmiştir ve bankalar kredi faiz oranı üzerinden hesaplama yapmaktadır. Kredi faizi üzerinden %15 bir kesinti yapılarak, banka aracılığı ile hazineye aktarılmaktadır. Bu tutar tüketiciden kesilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Masrafları

İhtiyaç kredisi hesaplamaları yapılırken, tüketicinin alacağı kredi miktarı üzerinden farklı masraf hesaplamaları da yapılmaktadır.

Kredi başvurusunda bulunan herkes için bankalar hesaplama yaparken, şu kalemleri hesaba katıyorlar;

  • Hayat sigortası primi
  • Dosya masrafı ücreti

Hayat sigortası primi daha çok yüksek miktarlı krediler için istenmektedir. Dosya masrafı, bankaların kredi için yaptığı işlemler adına aldığı ücret olarak adlandırılmakta ve kredi miktarının %0.005 oranı kadar olmaktadır. Bu ücret hesaplamalarını her banka uygulamamakta ve bazı durumlarda dosya masrafı olarak ödenen ücretler bankalardan geri alınabilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırmaları

Bankalardan, uygun faiz oranları ile almış olduğunuzu ihtiyaç kredilerini öderken, geliriniz ile ilgili sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu sıkıntılar, kredi geri ödemelerinde zorlanmanıza neden olabilecektir. Kredi borcunuzu ödemekte zorlanmaya başladığınızda banka ile görüşerek yapılandırma yapabilirsiniz. İhtiyaç kredisi yapılandırması, ödenmeyen bölümün yeniden taksitlendirilmesi ve aylık ödeme miktarının düşürülmesi demektir. Yapılandırma yaptığınızda, aylık ödeyeceğiniz miktar az olacağı için ödemelerinizi daha kolay yapabileceksiniz.

Faiz Oranı Karşılaştırmaları

İhtiyaç duyduğunuz nakit paraya kavuşabilmek için bankaların ihtiyaç kredi kampanyalarını takip etmelisiniz. Tüm bankaların kampanyalarını ve faiz oranlarını karşılaştırma yapmakta zorlanıyorsanız, hangi kredi üzerinden karşılaştırma ve hesaplama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Faiz oranları karşılaştırmalarının yapılması, aynı miktardaki krediyi daha düşük faiz oranları ile almanızı sağlayacaktır. Bankaların şartlarını inceleyerek, ihtiyaç kredileri için masraf istemeyen bankaları seçebilirsiniz.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol