kapat ikonu

İhracatta rekorlar yakalanacak

Ticaret Bakanı Pekcan, mart ayında millî gelirin açıklanmasıyla birlikte Türkiye ihracatının millî gelire oranında rekorlar yakalanacağının görüleceğini belirtti.

  • Gündem
  • 07 Şubat 2019 16:33
  • Son Güncelleme: 07 Şubat 2019 16:43
Gazetecilere konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tarihin en yüksek ocak ayı ihracat rakamını açıkladıklarını ve özel ticaret sistemi ile genel ticaret sistemine göre verileri açıkladıklarını hatırlatarak, Avrupa’da Brexit gerilimi, dünyadaki ticaret savaşları ve korumacılık önlemlerine karşın ihracatçıların Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlamayı sürdürdüğünü ifade etti.
 
TEKNOLOJİ ODAKLI YATIRIMLARIN ÇEKİLMESİ HEDEFLENİYOR
 
Göreve geldiklerinden beri ihracatçılar, sektörler ve sivil toplum örgütleri ile birlikte bir fikir birliği, güç birliği ile çalışmalara devam ettiklerini dile getiren Pekcan, öncelikle Türk ekonomisinin önemli sivil toplum örgütlerini bünyesinde barındıran İstişare Konseyi’ni kurduklarını anımsatarak, ikinci olarak da Yenilikçi Ticaret Platformu'nu kurduklarını, 21. yüzyılın teknolojilerine yatırım yapan öncü girişimcileri buluşturduklarını ve gençlere rol model oluşturan ortak çalışmalar yaratmak adına çaba gösterdiklerini bildirdi. Pekcan, son 10 senedir yüksek teknolojili ürün ihracatının toplam sanayi ürünleri ihracatı içindeki payının yüzde 3-4 bandını aşamadığını vurgulayarak, ihtisas serbest bölgeleri kurarak teknoloji odaklı yatırımlar çekmeyi hedeflediklerini anlattı.
 
TÜM ÇALIŞMALARDA ÖZEL SEKTÖR, İHRACATÇILAR VE STK’LERLE BİR BÜTÜN OLUŞTURULDU
 
Sivil toplum örgütlerinin taleplerini dinlediklerini, bakanlığın konuları ile ilgiliyse ve hemen çözüm ürettiklerine işaret eden Pekcan, bunun için bir ekip kurulduğunu ve bugüne kadar bin 114 talebin bakanlığa ulaştığını aktararak, bunların yarısının Ticaret Bakanlığında, yarısının da diğer bakanlıklarla alakalı olduğunu kaydetti. Pekcan, tüm çalışmalarda özel sektörle, ihracatçılarla, sivil toplum örgütleriyle (STK) bir bütün oluşturulduğuna dikkati çekerek, küresel gelişmelerin yakından izlendiğini, sektörlerle alakalı kararların istişare edildiğini ve ihracatın uzun dönemler hâlinde artıracak çalışmaların gerçekleştirildiğini ilan etti.
 
TÜRKİYE İHRACATININ MİLLÎ GELİRE ORANINDA REKORLAR YAKALANCAK
 
Pekcan, mart ayında millî gelirin açıklanmasıyla birlikte Türkiye ihracatının millî gelire oranında rekorlar yakalandığının görüleceğini yineleyerek, önümüzdeki 10 yılda temel hedefin, orta gelirli bir ülke olmaktan çıkarak yüksek gelirli ülkeler seviyesine ulaşmak olduğunu vurguladı. Bu hedefe yönelik ilerlerken, dünyanın durmadığına, sürekli bir teknolojik ve ekonomik bir değişimden geçtiğine işaret eden Pekcan, bu yolda rekabetçi olunan konularda markalaşma ve tasarımla daha rekabetçi hâle gelineceğini, iç ticarette, dış ticarette ve gümrüklerde dijitalleşmeyi ve e-ticareti ön plana çıkarılacağını, üretimde ve ihracatta da yeni teknolojilerle çağın yakalanacağını belirtti. Pekcan, tüm bu hedeflerin ihracatçılarla birlikte başarılacağını dile getirerek, 2019’un hedeflere yönelik çok önemli bir yıl olacağını dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol