kapat ikonu

İhracatçıya verilen destek tarım ürünlerine de yansıyacak

Türk Eximbank Genel Müdürü Yıldırım, ihracatçıların ilave destek talepleri üzerine 200 milyon dolarlık destek programı sağlanacağını açıkladı.

  • Sektörel
  • 23 Kasım 2018 15:33
  • Son Güncelleme: 23 Kasım 2018 15:41
Bugün açıklanan Mevsimsel Kredi Destek Programı ile yıl sonuna kadar tarım ürünü ihracatı yapan firmalara 200 milyon dolar ilave finansman sağlanacağını bildiren Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, bunun ihracatın yanı sıra tarım ürünleri fiyatlarına da denge kazandıracağını öne sürdü.
 
CUMHURBAŞKANLIĞI’NIN BELİRLEDİĞİ HEDEF YAKALANILDI
 
Yıldırım, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı, NTV ve Özgencil Grup iş birliğiyle ikincisi düzenlenen Ege Ekonomik Forum'un ‘’Yeni Denge Arayışında Ege'nin Rolü’’ başlıklı oturumunda açıklamalarda bulundu. 2 yıl önce göreve başladığında yaklaşık 7 bin 700 ihracatçıyla çalışan kurumun son rakamlarla 10 bin 900 ihracatçıya ulaştığını kaydeden Yıldırım, KOBİ payının yüzde 68'e çıktığını, Cumhurbaşkanlığı'nın belirlediği 100 günlük icraat programında verilen hedefi yakaladıklarını duyurdu.
 
İHRACATÇILARDAN GELEN TALEP ÜZERİNE YENİ BİR PROGRAM AÇIKLANDI
 
Yıldırım, ihracatçıya verilen desteğin de 2016 yılı sonunda 33,3 milyar dolar, 2017 yılında da 39,3 milyar dolara çıktığını, bir ay sonra 44 milyar doları bulacaklarını anlatarak, son olarak tarıma dayalı girdi kullanan ihracatçılardan gelen talep üzerine yeni bir program açıkladıklarını vurguladı.
 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın kamuoyuyla paylaştığı ‘’Mevsimsel Kredi Destek Programı’’ sayesinde tarıma dayalı girdi sağlayan ihracatçılara ilave destek verildiğine dikkati çeken Yıldırım, tarıma dayalı girdi kullanan ihracatçıların özellikle ağustostan aralığa kadar olan hasat döneminde ilave destek talepleri üzerine 200 milyon dolarlık ‘’Mevsimsel Kredi Destek Programı’’nın açıldığını belirtti.
 
İHRACATÇILAR 100 İSTEDİ, EXİMBANK 200 MİLYON DOLAR DESTEK VERDİ
 
Yıldırım, ihracatçıların, paranın lazım olduğu dönemde pozitif ayrımcılık istediği yönünde talepte bulunduğunu anımsatarak, onların kendilerinden 100 milyon dolar artı destek istediğini, Eximbank’ın da imkânlarını zorlayarak 200 milyon dolarlık desteği yarattıklarını söyledi.
 
DESTEK, FİYATLARIN DENGELENMESİNE KATKI SUNACAK
 
Yılın kalan 40 gününde pamuk, incir, üzüm, zeytin, fındık, kayısı ve diğer tarım ürünleri ihracatı yapan firmaların ilave 200 milyon dolarlık kaynak kullanacaklarını ifade eden Yıldırım, bu desteğin ihracatın yanı sıra tarım ürünlerinde fiyat dengesinin sağlanmasına da katkı sunacağını ileri sürdü.
 
İZMİR NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞI BAKIMINDAN YÜKSELEN BİR GRAFİK ÇİZDİ
 
İzmir'in nitelikli insan kaynağı bakımından yükselen bir grafik çizdiğini, insanları cezbettiğini dile getiren İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, bu avantajı kentin gelişimi için değerlendirmek üzere proje geliştirdiklerini aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol