kapat ikonu

İhracatçılardan beklentim katma değeri arttırmaları

Bakan Varank, yaş meyve sebze ihracatçılarından mevcut potansiyellerini daha da ileriye taşıyarak, hem bölge hem de ülke ekonomisine sundukları katma değeri çoğaltıp artırmalarını beklediğini ifade etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Yaş Meyve-Sebze İhracat Şampiyonları Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmasında önemli konulara değindi.
 
Varank, Mersin'in yüksek dinamizme ve iş yapma iştahıyla bölgesine ve Anadolu'daki pek çok ile örnek olduğunu savundu.
 
AKİB, İHRACATTA TÜRKİYE GENELİNDE İLK 5’E GİRDİ
 
Akdeniz İhracatçılar Birliği’nin (AKİB) sürdürdüğü faaliyetlerle ülke ekonomisine ciddi katkılar sağladığını dile getiren Varank, kasımda 1,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren AKİB’in bu performansıyla Türkiye genelinde ilk 5'e girdiğini anımsatarak, art arda iki aydır yakalanan yüzde 19'luk ihracat artışının şans ya da tesadüfle açıklamanın mümkün olmadığını belirtti.
 
AKİB, İHRACATIN YÜZDE 47’SİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ
 
Bakan Varank, bu başarının çok çalışmanın ve yaptığı işe güvenmenin bir sonucu olduğunu kaydederek, yaş meyve ve sebze ihracatı rakamlarını da detaylıca incelediğini anlattı. İlk 11 ayda ulaşılan rakamın 2 milyar dolar olduğunu ve geçen seneye kıyasla yüzde 9'luk bir artışın yaşandığını bildiren Bakan Varank, AKİB üyelerinin tek başına bu 2 milyar doların yüzde 47'sini gerçekleştirdiğine işaret ederek, bunun büyük bir başarı olduğunu söyledi.
 
14 FİRMA DA KOSGEB DESTEKLERİNDEN FAYDALANDI
 
Firmalara sunulan teşvikler hakkında bilgi veren Bakan Varank, Adana'dan gelen 7 firma için bugüne kadar 76 milyon TL’lik, Hatay'dan gelen 7 firma için 10 milyon TL’lik ve Mersin'den gelen 12 firma için 123 milyon TL’lik yatırım teşvik belgesinin düzenlendiği bilgisini paylaşarak, bu sayede bin 728 kişiye iş ve aş imkânı sağlanmasının önünü açtıklarını öne sürdü. Varank, ödül kazanan 14 firmanın da KOSGEB desteklerinden faydalandığına dikkati çekerek, açıklanan rakamların, verilen desteklerin hedefe ulaşması ve Türkiye ekonomisine misliyle dönmesi bakımından umut verici olduğunu aktardı. Varank, firmaların mevcut potansiyelini daha da ileriye taşıyıp, bölge ve ülke ekonomisine katma değerli katkılarını çoğaltmalarını isteyerek, bunun için pazarların genişleterek yeni müşteriler bulmanın yanında, Ar-Ge faaliyetlerine yönelmenin öneminden bahsetti.
 
Törende konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Elvan, AKİB'in programına katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yaş meyve sebze üretim ve ihracatının binlerce kişiyi ilgilendiren bir sektör olduğunu kaydetti.
 
Sektörün her aşamasının büyük bir hassasiyet, dikkat ve zamanla yarışmanın önemine değinen Elvan, sektörün zorluğuna vurgu yaparak, bugüne kadar Toroslar'dan Akdeniz'e kadar uzanan bu güzergâhta dağlık ve ovalarda her türlü yaş sebze ve meyvenin üretiminin görülebildiğini hatırlattı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol