kapat ikonu

İhracatçılar yeni eleman arıyor

İhracatla ilgili eleman ilanları geçen yıllara göre giderek artıyor. Yurt dışıyla ticaret, satış ve ihracat uzmanı, çevirmen gibi pozisyonları yaratıyor.

  • Sektörel
  • 12 Kasım 2018 10:14
  • Son Güncelleme: 12 Kasım 2018 10:25
Kariyer.net Genel Müdürü Uysal, ihracatla ilgili eleman ilanları geçen yıllara göre arttığını söyleyerek, yurt dışıyla ticaretin sonucunda, satış ve ihracat uzmanı, çevirmen gibi pozisyonların ortaya çıktığından bahsetti.
 
GÜNLÜK 400 BİN BAŞVURU
 
Gazetecilerle bir araya geldiği sohbet toplantısında, 2019'da 20. kuruluş yılını kutlayacakları firmanın dijital platformlarında yaklaşık 14 milyon kişiye ait 25 milyon iş başvurusunun bulunduğu bilgisini veren Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, geçen ay internet sitesine 28 milyon ziyaret gerçekleştirildiğini bildirdi. Uysal, o dönemde 11 milyon iş başvurusunun yapıldığını anlatarak bunun da günlük 400 bin başvuruya tekabül ettiğini kaydetti.
 
BİR İLANA 100’DE FAZLA BAŞVURU
 
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan temmuz ayı verilerine göre işsizlik oranının yüzde 10,8 olduğunu hatırlatan Uysal, Yeni Ekonomik Programı'nda da 2018 sonu için yüzde 11,3'lük bir işsizlik beklentisinin olduğunu anımsatarak, ellerinde olan verilerde de bununla bir paralellik göründüğünü dile getirdi. Uysal, yeni açılan ilan adedi dikkate alındığında, ağustos ayında geçen yılla kıyaslandığında bir düşüş görmeye başladıklarına dikkati çekerek, ilan başına başvuruda artış gördüklerini ve bir ilana 100’den fazla başvurunun yapıldığın belirtti.
 
TURİZM İLANLARINDA YÜZDE 32’LİK ARTIŞ GÖZLENDİ
 
Uysal, son dönemde ekonomide yaşanan gelişmelerden her sektörün farklı etkilendiğine işaret ederek, Rusya ile yaşanan krizin sona ermesiyle birlikte turizm ilanlarında yılın 10 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 32'lik artış gözlendiğini açıkladı.
 
İHRACATLA İLGİLİ OLUMLU GELİŞMELER YAŞANIYOR
 
İhracatla ilgili ilanlar konusunda da olumlu gelişmeler yaşandığına dikkati çeken Uysal, ihracatla ilgili ilanların bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen senelere göre olumlu anlamda artış olduğunu kaydederek, yurt dışıyla ticaretin sonucunda, satış ve ihracat uzmanı, çevirmen gibi pozisyonların ortaya çıktığını söyledi.
 
Uysal, dövizde yaşanan spekülatif dalgalanmanın ihracat alanında yeni pozisyonlar açılmasına katkısı olduğunun altını çizerek, yılın 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre, inşaat ve yapı sektörü ile ilgili ilanlarla mobilya gibi ev eşyası ilanlarında yüzde 12'şer, telekomünikasyonda yüzde 11, otomotivde yüzde 3,5 düşüş yaşandığını anlattı. Uysal, bunun yanında bilişimle ilgili ilanların yüzde 17, eğitimle ilgili ilanların yüzde 16, perakende alanındaki ilanların da yüzde 13 arttığını kaydetti.
 
YILIN BAŞINDAN BERİ 100 MİLYONU GEÇİK İŞ BAŞVURUSU
 
Uysal, ekimde 14 bin 453 yeni ilan açıldığı bilgisini paylaşarak, iş başvurusu sayısının da 11 milyon olduğunu anlattı. Şu an aktif olarak 50 binin üzerinde ilan bulunduğunu duyuran Uysal, 2018’in başından beri yapılan iş başvurusu sayısının da 100 milyonu geçtiğini bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol