kapat ikonu

İhracatçılar ocakta ülke bayrağını 219 ülkede dalgalandırdı

TİM Başkanı Gülle, ihracatçıların ocakta ülke bayrağını 219 ülkede dalgalandırmayı başardığını vurgulayarak, bu ülkelerden 126'sına ihracatın arttığını, 104 ülkede ise çift haneli yükselişin yaşandığını söyledi.

  • Gündem
  • 04 Şubat 2019 20:59
  • Son Güncelleme: 04 Şubat 2019 21:38
Gazetecilere konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, dış ticaret rakamlarında genel ve özel ticaret sistemi olmak üzere 2 yöntem kullanıldığını hatırlatarak, bugüne kadar yapılan dış ticaret hesaplamalarında Türkiye’nin özel ticaret sistemini kullandığını vurguladı. Fakat bu verilerin bugüne kadar Türkiye’nin ihracat gücünü tam manasıyla yansıtmadığını savunan Gülle, bunun en büyük sebebinin de serbest bölgelerden yapılan ihracatın çok önemli bir rakama ulaşması olduğunu aktararak, ihracatın yüzde 5,9’luk yükselişle 13,2 milyar doları bulduğunu, bunun şu ana kadar erişilen en yüksek ocak ayı ihracat rakamı olduğuna dikkati çekti.
 
DIŞ TİCARET VERİLERİ TÜRKİYE’NİN İHRACAT GÜCÜNÜ YANSITMIYORDU
 
Gülle, dış ticaret rakamları konusunda genel ve özel ticaret sistemi olmak üzere 2 yöntem kullanıldığını anımsatarak, bugüne dek gerçekleşen dış ticaret hesaplamalarında Türkiye’nin, özel ticaret sistemini kullandığını belirtti. Dış ticaret verilerinin buna göre hesaplandığını, ancak bu verilerin bugüne kadar Türkiye’nin ihracat gücünü tam manasıyla yansıtamadığını öne süren Gülle, ülke sınırlarında bulunan 21 serbest bölgenin, dünyayla tam entegre olduğunu dile getirerek, ihracat ve ithalat işlemlerinin yürütüldüğünü, ocak ayı için hesaplanan genel ticaret sistemi ihracat rakamının 13,9 milyar dolar olduğunu bildirdi.
 
İHRACATÇILAR TÜRKİYE BAYRAĞINI 219 ÜLKEDE DALGALANDIRDI
 
Ocakta ihracatçıların, Türkiye bayrağını 219 ülkede dalgalandırmayı başardığını vurgulayan Gülle, bu ülkelerden 126'sına ihracatın arttığını, 104 ülkede ise çift haneli yükseliş görüldüğünü anlatarak, en çok ihracat ise Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, Irak ve İspanya’ya yapıldığını ifade etti. Gülle, Libya'ya ihracatın neredeyse 2,5 katına çıktığı bilgisini paylaşarak, Yemen'e ihracatın 2 katına, Slovenya'ya ihracatın 1,5 katına çıktığını duyurdu. Geçen sene ocakta ihracat yapılamayan 6 ülkeye bu sene ocakta ihracat yapıldığını ifade eden Gülle, bu ülkelerin Samoa, Kuzey Kore, Amerikan Samoası, Niue Adası, ABD Küçük Outland Adaları ve Anguilla olduğunu söyleyerek, ülke gruplarına göre ihracata bakıldığında, her zamanki gibi AB’nin ilk sırada yer aldığını, onun ardından da Orta Doğu ve Afrika’nın geldiğini ilan etti. Gülle, ocakta 41 ilin ihracatını artırdığını belirterek, en çok ihracatın İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ile Ankara’dan yapıldığını bildirdi. Gülle, son olarak sıfırdan gelerek 11 milyon dolar ihracat yapan Gümüşhane’nin, ihracatını 3 katına çıkaran Zonguldak’ın ve yüzde 77 artıran Yalova'nın dikkat çekici performans sergilediğini söyledi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol