kapat ikonu

Iğdır'dan Avrupa’ya 'domates kurusu'

Iğdır'da kadınlar tarafından kış için hazırlanan domates kurusu, Avrupa ülkelerinden yoğun ilgi görüyor.

Iğdır'da kadınlar tarafından yüz yıllardır kurutularak kış için hazırlanan domates kurusunu, bir girişimci Avrupa'ya ihraç ediyor. Nevruz Sadak tarafından açılan fabrikada sadece kadınlar çalışıyor. ‘’Gün kurusu’’ olarak adlandırılan kurutulmuş domates, bu fabrikada hiçbir şekilde kimyasal müdahale olmadan, güneş ışınları altında kendiliğinden, doğal bir şekilde kurutuluyor. Bu şekilde doğal yöntemlerle işlemlerden geçen domates kurusu, Almanya üzerinden Avrupa’nın birçok noktasına gönderiliyor. Sadece bu yıl ise 80 ton kadar ihracat gerçekleşti.
 
 
FABRİKADA SADECE KADINLAR ÇALIŞIYOR
 
Nevruz Sadak isimli girişimci, şehir merkezi ve köylerde üretilen domatesleri sadece kadınların çalıştığı Iğdır Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikasında kurutarak Almanya'ya ihraç ediyor. Almanya'daki fabrikada işlenen domates kuruları, buradaki işlemlerinin ardından da Avrupa'nın birçok bölgesinde tüketicinin sofrasında yer alıyor.
 
Iğdır'dan Avrupaya 'domates kurusu'-2
 
ÜRÜNLER TAMAMEN DOĞAL KOŞULLARDA ELDE EDİLİYOR
 
Sadak, Almanya'daki işletmelerinde Iğdır'ın yöresel ürünlerini meze olarak hazırlayıp Avrupa sofralarıyla buluşturduklarını belirterek, ürünlerin tamamen doğal koşullarla elde edildiğinin altını çizdi.
 
KİMYASAL MADDE KULLANILMADAN GÜNEŞTE KURUTULUYOR
 
Gün kurusu domatesin Almanya’ya ihraç edilen Iğdır’ın yöresel ürünlerinden biri olduğunu söyleyen Sadak, bu ürünün üretim aşamasında asla kimyasal madde kullanılmadığını, tamamen güneşte, doğal ortamda kurutulduğundan bahsetti. Sadak, Iğdır’ın verimli topraklarında yetişen domatesin kurutularak Avrupa'ya ihraç ettiklerini vurguladı.
 
MÜŞTERİLER BURADA YAPILAN DOĞAN ÜRÜNLERE ALIŞTI
 
Sadak, domates kurusunun Avrupa'dan yoğun ilgi gördüğünü anlatarak, domatesin yapılan mezelerde vazgeçilmez bir ürün olduğunu ifade etti. Fakat kış aylarında Iğdır'da domatesin üretilmediğini hatırlatan Sadak, müşterilerin buranın doğal ürünlerine alıştığını öne sürerek, bu kapsamda Avrupa'da yapılan mezelerde aynı tadı tutturmak için yine buranın domatesine ihtiyaç olduğunu belirtti.
 
Iğdır'dan Avrupaya 'domates kurusu'-3
 
1 HAFTADA KURUTULUYOR, 2 YIL RAF ÖMRÜ OLUYOR
 
Sadak, raf ömrü kısa olan ürünün doğal ortamda kurutularak raf ömrünü uzattıklarını beyan ederek, üretim aşamasında malzeme sıkıntısından dolayı kuruttuklarını dile getirdi. Sadak, bir haftada kurutulan bu ürünün raf ömrünün bu şekilde 2 yıla kadar çıktığını söyledi.
 
Iğdır'dan Avrupaya 'domates kurusu'-4
 
AVRUPA’YA 5 TON İHRACAT
 
Iğdır'da bulunan fabrikanın üretim sorumlusu Neslihan Sadi, yöresel ve doğal lezzet olan kuru domatesin kısa sürede geniş bir üne kavuştuğunu belirtti. Sadi, bu ürünü yaparken eski, anne yöntemiyle domatesin ikiye bölünüp kaya tuzuyla güneşte kurutulduğunu anlatarak, iki yıl önce gün kurusu olarak bilinen domates üretmeye başlayıp Avrupa'ya önce 5 ton ihracat gerçekleştirdiklerini bildirdi.
 
Iğdır'dan Avrupaya 'domates kurusu'-5
 
2018’DE 80 TON GÖNDERİLDİ
 
Daha sonra oradaki müşterilerden yoğun talep gelince, daha fazla göndermeye başladıklarını kaydeden Sadi, 2018’de yaklaşık 80 ton gün kurusu domatesin Almanya üzerinden Avrupa'nın birçok ülkesine ulaştığını açıkladı.

Iğdır'dan Avrupaya 'domates kurusu'-6
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol