kapat ikonu

İGA, bir yıl içinde ikinci kez sermaye artırdı

İstanbul Havalimanı'nın yapımını ve 25 yıllığına işletmesini elinde bulunduran İGA, sermayesini 6 milyar 240 milyon Türk lirasından 7 milyar 368 milyon Türk lirasına yükselterek aynı yıl içerisinde ikinci kez sermaye artırımına gitmiş oldu.

  • Sektörel
  • 25 Aralık 2018 14:26
  • Son Güncelleme: 25 Aralık 2018 14:47
İGA, söz konusu konu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. İstanbul Havalimanı’nın yapımını ve işletmesini üstlenen İGA Havalimanları İşletmesi A.Ş., bu yıl içerisinde ikinci kez sermaye artırımına gitme kararı aldığını duyurdu.
 
İGA ORTAKLARININ SERMAYE KATKISI 1 MİLYAR 791 MİLYON AVRONUN ÜZERİNE ÇIKTI
 
Kararın ardından İGA Havalimanı İşletmesi, 20 Aralık 2018 tarihli genel kurul toplantısının ardından alınan karar ile 6 milyar 240 milyon Türk lirası olan sermayesini 1 milyar 128 milyon Türk lirası artırarak, 7 milyar 368 milyon Türk lirasına çıkarmış oldu. Bu artırımla İGA ortaklarının şirkete sağlamış olduğu sermaye katkısı 1 milyar 791 milyon avronun üzerine kadar çıktı.
 
SERMAYE ARTIRIMINDA REKOR
 
İGA Havalimanı İşletmesi’nin 2018’in temmuz ayında 1 milyar 790 milyon Türk lirası olarak artırılan sermayesi, yeni yapılan 1 milyar 128 milyon Türk liralık artırımla birlikte aynı yıl içerisinde toplamda 2 milyar 918 milyon Türk lirası artışla rekora ulaştı. Bu sermaye artırımın yabancı para cinsinden karşılığı ise 535 milyon 567 bin avro olduğu kaydedildi.
 
İSTANBUL HAVALİMANI TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ İÇİN EN ÖNEMLİ PROJELERDEN BİRİSİ
 
İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, İGA tarafından paylaşılan yazılı açıklamada görüşlerini bildirdi. Samsunlu, aynı yıl içerisinde ikinci kez rekor seviyede sermaye artırımına gittiklerini anımsatarak, İstanbul Havalimanı’nın Türkiye’nin geleceği için hayata geçirilen en önemli projelerden birisi olduğunu savundu.
 
66 BİN KİŞİ İSTANBUL HAVALİMANI’NDAN UÇTU
 
Samsunlu, İstanbul’u dünyanın havacılık merkezi yapma hedefiyle çıktıkları bu yolda hissedarlarının, Türkiye ekonomisine olan güvenlerini, bu sene içinde ikinci kez sermaye artırarak gösterdiğine işaret ederek, havalimanının tam kapasiteyle hizmete girmesine sayılı günler kaldığını anımsattı. Tüm hazırlıkların tamamlandığı bilgisini paylaşan Samsunlu, 29 Ekim’den beri 66 bin kişinin İstanbul Havalimanı’ndan uçtuğunu bildirdi.
 
70 MİLYONLUK YOLCU HEDEFİNE ULAŞILACAK
 
Büyük taşınmanın ardından İstanbul Havalimanı ile Türkiye ve bölge için yeni bir dönemin başlayacağına işaret eden Samsunlu, 2018 yılının ilk 6 ayında İstanbul’daki mevcut 2 havalimanından uçan yolcu sayısının 49 milyona yaklaştığını vurgulayarak, 70 milyonluk yolcu hedefine önümüzdeki bir yıl içerisinde ulaşılacağını öne sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol