kapat ikonu

İFMİB’in görevi daha fazla ihracat yapmak

İFMİB Başkan, daha fazla ihracat yapıp ülkeye döviz girdisi gerçekleştirerek; Türk ekonomisine fayda sağlamak istediklerini beyan etti.

İFMİB Başkanı Ali Haydar Gören, daha fazla ihracat yapıp, ülkeye daha fazla döviz getirerek, Türk ekonomisine fayda sağlamak birinci görevleri olduğunu açıkladı.
 
‘’1 MİLYON FINDIK TÜKETİLEBİLECEK PİYASAYA SAHİBİZ’’
 
1 milyon fındık tüketilebilecek pazara ve piyasa potansiyeline sahip olduklarını anlatan İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB) Başkanı Ali Haydar Gören, verimlilik, iyi tarım uygulamaları, modern tarımcılık ve zararlılarla mücadele uygulanması hâlinde ihracatçıların bu rakamlara ulaşacaklarına inandığını ifade etti.
 
Düzce'de fındık fabrikasında açıklama yapan Gören, fındık mahsulünde ciddi bir ihracat pazarı olduğundan bahsetti.
 
‘’İHRACATÇILARİN FİYATLA İLİŞKİLENDİRİLMEMESİ LAZIM’’
 
Gören, ihracatçıların fındık fiyatını düşürmesi gibi bir algının olduğunu dile getirerek; Türk ihracatçısı olarak ekip, ekipman, vizyon, misyon ve tüm bilgiler ışığında dünya pazarlarında fındığı rahatlıkla pazarlayabilecek nitelikte olduklarını aktararak, şu anda eksik olan ürünün kalitesi ve rekoltesi olduğunu, bunların düşmesi gerektiğine vurgu yapıp, ihracatçıların asla zaman fiyatla ilişkilendirilmemesi gerektiğinin altını çizdi.
 
‘’DAHA FAZLA FINDIK SATMAK BİZİM GÖREVİMİZ’’
 
Çok ve verimli fındık olması gerektiğinin altını çizen Gören, görevlerinin daha fazla fındık satmak, daha fazla talep oluşturmak olduğunu ve talep oluştuğu zaman fiyatla paralel olarak üreticinin sosyal refahını oluşturacak bir noktaya gelineceğini öne sürdü.
 
Gören, fındık üreticileri gibi ihracatçıların da fındık fiyatının düşmesini istemediğinin altını çizerek, bölgeye bir katkı sağladıklarını ifade etti. Gören, ayrıca dünya pazarındaki ürünler ile ilgili, ‘’Neden yüzde 85'ten yüzde 60'a düşüreyim?’’ dedi.
 
Temel nokta olarak üreticiyi, maliyetleri düşürücü tarımcılığa yönlendirilmesi gerektiğine değinen Gören, ticaret adamı, sanayici ve ihracatçının bir ürünü alıp; idaresini, fiyatını, kârını koyarak sattığını ve bir ürünün değişen dünya pazarında fiyatını alım satım oranını belirlediğini açıkladı.
 
‘AVRUPA’YA BAĞLILIĞIMIZ AZALIYOR’’
 
Gören, Türk fındığının büyük bölümünün Avrupa pazarlarına satıldığını coğrafyaya bakıldığında ihracatın yüzde 60-65'i Avrupa Birliği ülkelerine yapıldığını paylaşan Gören, AB’den başka ülkelere de ihracat yapıldığını anlattı Gören, Türkiye Tanıtım Grubu olarak faaliyetlere başladıklarını ve her geçen yıl AB’ye bağlılığın azaldığına dikkati çekti.
 
Fazla fındık olması durumunda ABD, Rusya, Gürcistan gibi ülkelere daha fazla ihracat yapılacağından söz eden Gören, talep oluşturulduğu taktirde doğal olarak da fiyatın artacağını dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol