kapat ikonu

İdeal Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bankalar tarafından kayıt altına alınan işlemlere verilen kredi notunun ideali pek bilinmiyor. Bankalardan olumlu yanıtlar almak için kredi notunuzun kaç olması gerekiyor?

  • Kredi
  • 19 Mayıs 2019 23:51
Tüketicilerin bankalarla çalıştıkları dönemde yaptıkları ya da yapamadıkları ödemeler Kredi Kayıt Bürosu tarafından kontrol altına alınıyor. Bu süreç kredi notu olarak gündeme geliyor. Bankalar tüketicilerle çalışmadan önce öncelikli olarak kredi notunu göz önünde bulunduruyorlar. Kredi notu yüksek olan kişiler istedikleri kredi miktarına zorlanmadan ulaşırken kredi notu düşük olan kişiler için bu durum pek mümkün olmuyor.
 
İdeal Kredi Notu Var Mıdır?
 
Bankalara yapılan başvuruların olumlu bir şekilde sonuçlanması için yüksek kredi notunun oluşması gerekiyor. Genellikle bankaların risk politikaları birbirlerinden farklı olabilir. Bu konuda bazı bankalar daha esnek bir politika izledikleri için aynı zamanda kredi notu düşük olan kişilere de kredi verebilir. Bazı bankalar ise kendilerini riske atmak istemedikleri için belirli bir kredi notunun üzerinde olmasını beklemektedir.
 
Kredi notu 0 ile 1900 arasında değişiklik gösterir. Ancak ortalama ve ideal bir rakam vermek gerekirse kişinin kredi notunun 1300 olması yapacakları işlem başvurularında daha şanslı olmalarını sağlar. Tabi çekilecek kredi miktarına göre de bu durum değişiklik gösterebilir. Kredi puanı 1300 ve üzerinde olan kişilerin pek çok banka tarafından nakit istekleri genellikle olumlu karşılanmaktadır. Altında olan kişilerin ise olumsuz yanıt alma olasılıkları daha yüksektir. Özellikle yüksek miktarlarda kredi çekmek isteyen vatandaşların kredi skorunun ise 1700 ve üzerinde olması beklenebilir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol