kapat ikonu

İcralı Araç Almak Tehlikeli Midir?

Bankalar tarafından ödenmeyen borçlar yerine el konulan icralık arabalar tekrar ihale ile satışa çıkarıldığı için araç almak çok daha kolay bir hal almıştır.

Bankalar tarafından ödenmeyen borçlar yerine el konulan icralık arabalar tekrar ihale ile satışa çıkarıldığı için araç almak çok daha kolay bir hal almıştır.
 
Bankalar kredi karşılığında borcun ödenmesi için birtakım güvenceler isterler. Bu güvenceler taşınmazlar olabilir. Kredi borçlarının ödenmemesi halinde bankalar ev, arsa ya da araç gibi bazı taşınmazlara el koyabilirler. Bu işlem icra işlemi olarak ifade edilmektedir.
 
İcralık araçların ise banka tarafından düzenlenen ihale sonrasında satışa çıkarıldığı ifade ediliyor. Bankalar tüzel kişilik olduğu için bu anlamda sıcak paraya ihtiyaç duyulmaktadır. Sıcak paraya ulaşmak için araçlar ihale ile satışa çıkarılmaktadır. Araç bankanın herhangi bir işine yaramadığı gibi otopark ücreti, bakım masrafı gibi sebeplerden dolayı maddi açıdan yük olmaktadır.
 
İcralık Araç Nasıl Alınır?
 
İcralık araç almak için bankaların açtığı ihalelere katılmak yeterli olacaktır. Elinde nakit parası olan kişiler ihalelere katılabilirler. İhaleler farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Bunun için ihale tekniğini bilen kişilerle katılmak son derece önemlidir. İcralık araçların trafikte olan araçlardan herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Acil nakit ihtiyacından dolayı bankalar zaman zaman araçları piyasa değerinin çok altında satabiliyorlar. Bu durumda uygun fiyata araç almak mümkündür. Ancak icralık araç almak isteyen kişilerin ihaleye girmeleri için 18 yaşından büyük olmaları gerekmektedir. İhale sorumlularının yakınlarının ve akrabalarının da ihaleye girmeleri kesinlikle yasaktır. Ancak icralık araç almanın herhangi bir tehlikesi yoktur.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol