kapat ikonu

İcat çıkaran gençler istiyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, yeni fikirler üreten gençlerin yanında olduğunu ifade ederek, icat çıkaran gençler istediğini belirtti.

  • Teknoloji
  • 14 Aralık 2018 10:29
  • Son Güncelleme: 14 Aralık 2018 10:41
Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından ilk kez düzenlenen Türk Savunma Sanayii Zirvesi'nde açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayi olmadan ekonomik güçten bahsedilemediğini, savunma sanayisi olmadan da ekonomik ve siyasi bağımsızlıktan bahsedilemeyeceğini aktararak, yerli ve millî savunma sanayisini tesis etmenin her zaman öncelikli alanlarından olduğunu vurguladı.
 
SAVUNMADA ATILAN YENİLİKÇİ ADIM BİRÇOK ALANA KATKI SAĞLIYOR
 
Savunmada kazanılan yetkinliğin ilgili alt sektörlere ciddi geri besleme sağladığına işaret eden Varank, savunmada atılan yenilikçi bir adım, elektronikten kontrol sistemlerine, aviyonik gelişmelerden metalürjiye, petrokimyadan yazılıma kadar birçok sektörün lokomotifi olabildiğini ileri sürerek, savunmada geliştirilen teknolojinin, sivil alanlara da hizmet verdiğini, sosyoekonomik kalkınmaya da büyük çapta katkı sağladığını bildirdi.
 
AMACIMIZ TAM BAĞIMSIZ TÜRK SAVUNMA SANAYİSİNİ OLUŞTURMAK
 
Bakan Varank, savunma sanayisinde yerli ve millî teknolojilerin geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayarak, amaçlarının uluslararası savunma sanayisi üreticilerine taşeronluk yapmak olmadığını, tam bağımsız Türk savunma sanayini oluşturmak olduğunu anlattı.
 
TÜRKİYE’YE TEKNOLOJİK ÜSTÜNLÜK KAZANDIRACAK PROJELER İÇİN İMKÂNLAR SEFERBER EDİLİYOR
 
Stratejiden özgün tasarıma, altyapı kurulumundan teknoloji geliştirmeye, nihai üründen ticarileşmeye kadar her aşamada, aynı disiplin ve kararlılıkla çalışmaların devam ettiği bilgisini paylaşan Varank, Türkiye’ye teknolojik üstünlük kazandıracak projelere hayat vermek için tüm imkânların seferber edildiğine dikkati çekti.
 
İCAT ÇIKARAN GENÇLER İSTİYORUZ
 
Bin 59 Ar-Ge merkezine destek sağladıklarını, genç girişimciliğini hem KOSGEB hem de TÜBİTAK kanalıyla desteklediklerini vurgulayan Bakan Varank, Türkiye’nin en büyük hazinesinin genç nüfusu olduğunu söyleyerek, beşeri sermayenin en iyi şekilde değerlendirmeye devam edeceklerini duyurdu. Varank, teknolojili bir firmada, savunma sanayinde, sanayide ara eleman niteliğinde çalışan dâhi olsa bu tarz kademelere bakılmaksızın, icat çıkaran gençler istediğini, yeni fikirler üreten, uygulanabilen projeler geliştiren ya da ticarileştiren tüm gençlerin yanında olduklarını anlatarak, bu konuya çok önem verdiğini söyledi.
 
TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİNE GÜVEN DUYULUYOR
 
Savunma, uzay ve havacılık teknolojileri katma değerli üretim ve Ar-Ge öncülüğünde büyüme adına çok önemli fırsatlar sunduğunun altını çizen Varank, bu alanda fikir yaratan ve ekonomik bağımsızlığımıza katkıda bulunmaya kendini adamış tüm girişimcilere kapıların sonuna kadar açık olduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin potansiyeline ve yapabileceklerine güven duyduğunu ifade etti.
 
Varank, Türkiye’nin atılımını ve yeni büyüme hikayesini yüksek katma değerli üretimle yazacağını öne sürerek, bu doğrultuda küresel ekonomide daha üst basamaklara tırmanacağını dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol