kapat ikonu

Hurda ve atık kâğıtlardan 3 milyon dolarlık ihracat

Çorum'da girişimci iki kardeş tarafından işletilen fabrikada hurda ve atık kâğıtların dönüştürülmesiyle üretilen mukavva, karton köşe koruyucu ve pasta altlığı gibi elde edilen ürünlerin 28 ülkeye ihraç edildiği açıklandı.

Çorum'un Sungurlu ilçesinde 1988 senesinde gri karton üretmek için babalarının kurduğu Sun-Ka Kâğıt firmasını 1993’te şirketleştiren Zeki ve Levent Öztekin, teknolojiyi yakından takip ederek, fabrikanın yeni yatırımlarla istihdam ve üretim kapasitesini artırmasının yanı sıra sektörün önemli firmaları arasına girerek ihracata imza attı.
 
HEM ÇORUM HEM DE TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATMA DEĞER YARATILIYOR
 
Firmada Genel Müdürlük görevini yürüten Zeki Öztekin, çöplerden toplanan atık ve hurda kâğıtların satın alınarak, fabrikada işledikten sonra hem Çorum hem de Türkiye ekonomisine katma değer yarattıklarını ifade etti.
 
 
ÜRETİMİN YÜZDE 40’I İHRACATA GÖNDERİLİYOR
 
Öztekin, şirketleri bünyesinde iki ayrı fabrikada 105 kişiye istihdam yarattıklarına dikkati çekerek, aylık 2 bin 500 ton üretim kapasitelerinin bulunduğunu ve bunun yüzde 40'ının ihracata gönderildiğini bildirdi. Hedeflerinin üretimin, yüzde 50'sini ihraç etmek olduğunu söyleyen Öztekin, 30 yıllık çalışmalarının ardından bugün Çorum'un Sungurlu ilçesinden 28 ülkeye hizmet veren firma hâline geldiklerine işaret ederek, ağırlıklı olarak İngiltere, Fas, Cezayir, Tunus, Lübnan, Ürdün, İtalya, İspanya gibi ülkelere ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti.
 
Öztekin, bunların yanında İngiltere'ye karton köşe koruyucuları ve mukavva ihraç edildiğini dile getirerek, Azerbaycan'da ön planda olduklarını, İsrail'e çok miktarda pasta altlığı gönderdiklerini ve buradan da ABD pazarına girdiklerini anlattı.
 
 
YENİ YATIRIM YAPILACAK
 
Senede yaklaşık 3 milyon dolar ihracata imza attıklarını ve üretim kapasitesini artırmak adına yeni yatırım yapma kararı aldıklarını bildiren Öztekin, Sungurlu Organize Sanayi Bölgesi'nden 50 dönümlük bir alanın tahsisi için müracaat ettiklerini açıklayarak, yeni yatırımlar için Almanya'dan getirilen makinelerinin bulunduğunu dile getirdi. Öztekin, Sungurlu OSB'de 50 dönüm yer tahsisi için başvuruda bulunduklarını anımsatarak, en kısa sürede yer tahsisi yapılıp ve çalışmalara başlayacaklarını kaydederek, hükûmete ve devlete güvendiklerini vurguladı. Öztekin, devlet ve hükûmete olan güvenlerinden dolayı Almanya'dan yeni makineler getirdiklerini belirterek, bir an önce bunları kurup, Türkiye ekonomisine katkı sağlamak istediklerini iletti.
 
KADIN İSTİHDAMINI ARTIRMA HEDEFİ
 
Yeni fabrikada 50 kişiye istihdam yaratacaklarını öne süre Öztekin, öncelikli hedeflerinin kadın istihdamını artırmak olduğunu kaydederek, firma olarak kadın istihdamını çok önemsediklerini aktardı. Öztekin, Anadolu'da kadının çalışmayacağı, evde çocuk bakacağı’ anlayışının bulunduğuna işaret ederek, bu düşüncenin kırılacağını söyledi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol