kapat ikonu

Hurda Araçların Ekonomiye Katkısı Büyük

Son dönemlerde hurda araçların ekonomiye olan katkıları yadsınamaz şekilde büyümeye başladı. Konu hakkında bir değerlendirmenin yapıldığı öğrenildi.

Son dönemlerde hurda araçların ekonomiye olan katkıları yadsınamaz şekilde büyümeye başladı. Konu hakkında bir değerlendirmenin yapıldığı öğrenildi.
 
Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından son dönemlerde bazı araştırmalar yapılmaya başlandı. Yapılan çalışmalar sonrasında Bakanlığın verdiği destekler sonrasında insan sağlığı ve çevrenin detaylı bir şekilde korunması için araçlardan atılan ya da araçların sebep olduğu atıklardan çevrenin korunması gerektiğini belirttiler. Bu süreç içerisinde ömrünü tamamlayan ve artık çevreye zarar vermeye başlayan araçlar hurda olarak nitelendirilmeye başlandı. Araçların geriye dönüşümünü sağlamak için bu konuda çalışmalar başlatıldı.
 
Emniyet Genel Müdürlüğü ve Bakanlık tarafından yapılan açıklamalar sonrasında bazı işbirliği çalışmaları başlatıldı. İşbirliği çerçevesinde Ömrünü Tamamlamış Araç Veri Sistemi kuruldu. Bu sistemde teslim edilen hurda araçların tekrar ekonomiye kazandırılması için bazı önemli çalışmalar gerçekleştirilmeye başlandı. Bu sistem incelemeye alındığı zaman hurda araçlarda tekrar kullanılabilecek olan araçların sökülerek kullanıma sunulması için bazı çalışmaların yapıldığı açıklandı. Hurda araçların gerekli değişim işlemlerinin bitirilmesi için trafik kayıtları da silinecek. Türkiye genelinde toplam 235 adet Ömrünü Tamamlamış Araç teslim noktasının bulunduğu belirtildi. Bu bölgelere getirilen araçların ekonomiye olan katkılarının son derece yüksek olduğu belirlendi. Kısa süre içerisinde 66 bin 576 adet araç hurda araç listesine girdi. Tesisler için birçok parçasının geri kazandırıldığı açıklandı.
 
Araçlardan çıkan kullanılamayacak durumda olan metal ve plastiklerin ekonomik değerleri göz önünde bulunduruldu. Bu metal ve plastikler ülke ekonomisine de büyük oranda destek sağladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol