kapat ikonu

Hükümetten vatandaşlara ucuz gıda adımı

Hükümet bir süredir vatandaşın daha ucuz fiyatlara gıda tüketmesi için çeşitli adımlar üzerinde çalışıyor.

Hükümet bir süredir vatandaşın daha ucuz fiyatlara gıda tüketmesi için çeşitli adımlar üzerinde çalışıyor.
 
Vatandaşlar bir süredir gıda fiyatlarının beklentilerin üzerinde olduğu yönünde şikayetler ile başvuru yapıyorlar. Bu süreç içerisinde Gıda komitesi harekete geçerek 4 farklı adım üzerinde çalışma yapmaya başladılar. Vatandaşların daha uygun fiyatlara gıda tüketmeleri için özellikle üreticiyi desteklemek adına bazı ürünlerde kredi oranlarının yarısını üstlenmeye karar verdi.
 
Daha önce yapılan incelemelerde devlet desteği ile alındığı tespit edilen büyükbaş ya da küçükbaş hayvanların eşi kırsalda çalışan kadınların üzerine zimmetlenmesine karar verildi. Marketlerde ürünlerin ve özellikle sebzelerin boşa gitmesini engellemek için soğuk hava depolarının yapılması zorunlu hale gelecek. Ülkenin geniş otlaklı arazileri tespit edilerek bu bölgelerde vatandaşların hayvancılık yapmaları için teşvik edilmeleri planlanacak.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle depolarda bulunan ürünlerin teminat olarak gösterilmesi için ortak çalışma yapılıyor. Hazine bu konuda harekete geçti. Üreticilerin bankadan çektikleri kredilerin ürünlerle teminat gösterilmesi halinde devlet tarafından karşılanması bekleniyor. Yapılacak çalışmalar göz önünde bulundurulduğu zaman 15 milyar liralık bir harcama şimdiden gözden çıkarıldı. Konu hakkında çalışmalar devam ederken ilerleyen günlerde önemli adımların atılması bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol