kapat ikonu

Hükümetten kırmızı et hamlesi

Kırmızı et fiyatlarının sürekli olarak yükselmesinin ardından hükümet tarafından kalıcı adımların atıldığı öğrenildi.

  • Gündem
  • 31 Temmuz 2017 10:32
  • Son Güncelleme: 31 Temmuz 2017 17:52
Kırmızı et fiyatlarının sürekli olarak yükselmesinin ardından hükümet tarafından kalıcı adımların atıldığı öğrenildi.
 
Vatandaşları alışverişler sırasında en çok zorlayan besinlerin başında kırmızı et geliyor. Düşmesi gerekirken sürekli olarak yükselen fiyatlar vatandaşların alım gücünü olumsuz etkilemeye başladı. Bu süreç içerisinde Kurban Bayramının da yaklaşması gündemde çeşitli tartışmaların oluşmasına neden oldu. Kurbanlık fiyatlarının geçen yıla göre çok yükseleceği yönünde bazı açıklamalar ortaya konmaya başladı. Bu açıklamaların ardından hükümet duruma el koyacak bazı düzenlemeler yapmanın doğru olacağını belirtti.
 
Kurbanlık ve et fiyatlarının artışında en önemli sebebin spekülatörler olduğu belirlenmişti. Bu durumun ortadan kaldırılması için spekülatörlerin fiyat yükseltmek adına yapmış oldukları çalışmaların ortadan kaldırılmasının doğru olacağını belirttiler. Et ve Süt Kurumuna verilen bir yetki sonrasında canlı hayvan ve kırmızı et ithalatının serbest bırakılmasına karar verildi. Durumu kızıştırmak ve fiyatların kırılmasını sağlamak için bir külfet olarak görülen gümrük vergilerinin düşürülmesinin yerine tamamen sıfırlanmasına karar verildi. Bunun ardından canlı hayvan ithalatının önümüzdeki günlerde aktif bir şekilde gerçekleştirilmesine karar verildi. Halkın bu sayede ucuz et yemeleri amaçlanıyor. Spekülatörler tarafından yapılan çeşitli duyurularda ülkede hayvan sayısının yetersiz olmasından dolayı fiyatların yükseldiğine yönelik spekülasyonlar ortaya atılıyordu. Bunun ardından hükümet attığı adımla birlikte durumun tamamen ortadan kaldırılmasını amaçlıyor.
 
Canlı hayvan ithalatı ve gümrük vergisinin sınırlandırılmasının ardından ilerleyen günlerde kırmızı et fiyatlarında ve kurbanlık fiyatlarında ciddi düşüşün görülebileceği tespit edildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol