kapat ikonu

Hükümet harekete geçti! 1 milyon genci ilgilendiriyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı istihdamı arttırmak için harekete geçti. İşsizlik fonunda biriken parayla yaklaşık 1 milyon gence iş fırsatı sağlanacak.

AK Parti hükümeti, 1 milyon 250 bin gence istihdam alanı oluşturmak amacıyla tüm imkanlarını seferber ederken, İşsizlik Fonu’nda biriken parayla yeni iş imkanı sunulacak.

Hükümet yalnızca bu yıl içinde 500 bin kişi için işbaşı programını devreye soktu. Toplum yararına program ve mesleki eğitim kursları için 8 milyar lirayı aşkın harcama yapılacak.

Hükümetten istihdam hamlesi

İşsizlik seviyesini tek haneli rakamlara indirmek için hem özel sektör hem de kamuya yönelik ciddi adımlar atılıyor. Türkiye İş Kurumu, son iki aylık periyotta 208 bin kişiye yeni iş fırsatı yaratarak önemli bir rekora adım attı. Böylece geçen yılda oluşan 500 bin kişilik istihdam açığı da kısa süre zarfında kapatıldı. 2017 yılı içinde gerek kamu gerekse de özel sektöre 2 milyon kişinin yerleştirilmesi hedefleniyor.

Mart ayının sonlarına yaklaştığımız şu günlerde 100 binden fazla iş için eleman aranıyor. Bu işlerin başında imalat, inşaat ve hizmet sektörü geliyor. Ayrıca bu yıl girişimcilik eğitimlerine 100 bin kişinin katılması bekleniyor. Tüm bu önlemlerin ardından 2017 yılının Aralık ayında işsizlik rakamlarının yüzde 10 seviyesinin altına düşmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Teşvik desteği veriliyor

İstihdam seferberliğine ilişkin prim teşvikinden faydalanmak için 8 husus bulunuyor. İlk etapta sigorta primlerinin yasal süre içinde ödenmesi, kayıt dışı herhangi bir ceza alınmaması, aylık prim hizmet belgesinin zamanında verilmesi gibi birtakım zorunluluklar yer alıyor. Buna ek olarak İşkur’a kayıtlı olma, özel sektör işvereni olma, işe başlamadan önceki 3 ay içinde SGK aylık priminin ödenmemiş olması gibi şartlar aranıyor.

İşsizlik tek haneli rakamlara indirilecek

Son dönemlerde hem dünya hem de Türkiye’de yaşanan bazı olumsuz gelişmeler ekonomik anlamda ciddi sıkıntılara neden oldu. 2016 Aralık ayı itibarıyla işsizlik rakamları son 7 yılın en üst seviyesine ulaştı. Bu durumu engellemek adına harekete geçen yetkililer yıl sonunda işsizlik verilerini tek haneye indirmek için gerekli çalışmaları yürütüyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol