kapat ikonu

Hububatta üreticiyi sevindiren gübre desteği müjdesi

Birbiri ardına gelen destek haberleriyle birlikte Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki çiftçilerin yüzü gülüyor.

  • Sektörel
  • 26 Ekim 2018 14:13
  • Son Güncelleme: 26 Ekim 2018 14:20
Akaryakıt giderlerinin yarısı devlet tarafından karşılanıyor. Kimyevi gübrede de yüzde 15'lere varan indirim ve arpa ile buğdayda 5 kuruş olan prim desteği 2019 yılı itibarıyla 10 kuruş olarak ödenecek. Tüm bu müjdelerin verilmesinin ardından önceki gün Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Marmara Bölge Toplantısı'na katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli hububatta dönüm başına verilen gübre desteğinin 4 liradan 8 liraya yükseltileceğini söylemesi bölge çiftçisinin yüzünü güldürdü.
 
GÜBRE DESTEĞİ ÇİFÇİLERİ MEMNUN ETTİ
 
Çiftçinin üretmesi için önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Mehmet Cevat Delil, 4 lira olan gübre desteğinin 8 liraya çıkarılmasının çiftçileri memnun ettiğini söyledi.
 
YÜZDE 100’E VARAN ARTIŞ
 
Delil, Bakan Pakdemirli tarafından açıklanan özellikle kuru tarımda çiftçiye verilen dönüm başına yaklaşık 40 lira olan desteğin 70 liraya çıkartılması neredeyse yüzde 100'e varan bir artış olduğunu vurguladı.
 
‘’MAZOT DESTEĞİ DE BEKLİYORUZ’’
 
Bu destekleri benimsediklerini ve desteklediklerini ifade eden Delil, bu destekler olmazsa çiftçinin üretemeyeceğini savundu. Delil, mazot desteğinde de yüzde 100'lük artış beklediklerini kaydederek, mazot desteğinde de artış olması durumunda çiftçinin bir nebze de olsa rahatlayacağını öne sürdü. Devlete ve hükûmete teşekkürlerini ileten Delil, bu desteklerin artırılmasını talep etti.
 
Zor bir süreç yaşadıklarını, bu sebeple desteklerin önemli olduğunu söyleyen çiftçi Aydın Aktaş, gübre desteğindeki artış için Bakan Pakdemirli'ye teşekkür ederek, aynı desteği mazotta da beklediklerini dile getirdi. Hükûmete de teşekkür eden Aktaş, verilen her desteğin çiftçiyi daha fazla rahatlattığını söyledi.
 
Hem kuru hem de sulu tarım yaptığını belirten bir başka çiftçi İhsan Özbay, "Biz çiftçiler olarak çok sıkıntılı süreçler yaşadık, yaşıyoruz. Sağ olsun hükûmet böyle güzel desteklerle bizi biraz da canlandırdı. Bu destekler sayesinde ekinimizi ekebiliyoruz. Bizim ektiğimiz ürünler biliyoruz ki Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinde tüketiliyor. Biz ne kadar iyi şartlarda ekinlerimizi ekebilirsek, sizlere de o kadar güzel ve iyi ürünler yetiştirebiliriz. Devletimizden ve hükûmetimizden Allah razı olsun. Bizleri hiçbir zaman unutmayarak her fırsatta üretim odaklı destekler sağlıyor. Bu tarz desteklerin devamını bekliyoruz. " şeklinde konuştu.
 
Hükûmetin desteklerle yapmış olduğu artışlardan da memnun olduğunu kaydeden Özbay, ‘’Mazottaki desteklemede de artış olursa çok memnun kalırız. Çok teşekkür ediyoruz." İfadelerini kullandı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol