kapat ikonu

Huawei, yeni işletim sistemi ortaya çıktı

Huawei'nin Google tarafından Android işletim sistemini kullanmasının yasaklanması sonrası dev marka kendi işletim sistemini görücüye çıkardı. İşte detaylar...

  • Teknoloji
  • 09 Ağustos 2019 14:35
  • Son Güncelleme: 09 Ağustos 2019 14:38

ABD’nin Huawei’ye Android işletim sistemini yasaklaması sonrası kendi işletim sistemini kurma kararı almıştı. Alınan bilgilere göre Çinli dev marka, kendi işletim sistemini görücüye çıkardı.

İşletim sisteminin adı belli oldu

Teknoloji devi Huawei, Harmony OS adını verdiği yeni işletim sistemini Çin'de düzenlenen geliştirici konferansında tanıttı. Thenextweb'in haberine göre; Harmony OS, cep telefonu, giyilebilir teknolojiler, laptoplar ve televizyonlar gibi tüm platformlarda çalışacak, mikro çekirdek bazlı dağıtık bir işletim sistemi olarak dizayn edildi. Açık kaynak kodlu ve ARK isimli kendi derleyicisine sahip olan Harmony OS mevcut Android uygulamalarını da destekliyor.

İlk önce akıllı TV’lerde kullanılacak

Huawei yeni işletim sistemini ilk önce akıllı TV'lere yükleyecek. Harmony OS, 2020'de ise laptoplar ve giyilebilir teknolojilerde kullanılmaya başlanacak.

Google, Huawei’ye ambargo koymuştu

Hafta başında Çin medyası, Huawei'in bu yıl bitmeden, yeni işletim sistemi tabanlı bir telefon çıkaracağını duyurmuştu. ABD Yaptırımlarının ardından, Mayıs ayında Google, Huawei'in Android işletim sistemi kullanmasını yasaklamıştı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol