kapat ikonu

Honda'dan Türkiye kararı

Son dönemlerde ''Honda, Türkiye'den geri mi çekiliyor'' haberlerinin öne çıkmasıyla birlikte Japon devinden iddialar ile ilgili açıklama geldi.

  • Otomobil
  • 19 Şubat 2019 17:29
  • Son Güncelleme: 19 Şubat 2019 20:57
Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Kılıçer, Japon devinin Türkiye kararı ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Geri çekilme haberlerine ilişkin konuşan Kılıçer, Honda olarak Türkiye'deki faaliyetlere devam etmeyi sürdüreceklerinin altını çizdi.
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Honda Türkiye Otomobil ve Motosikletten Sorumlu Satış, Pazarlama ve Planlama Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, Türkiye’deki faaliyetlerin devam edeceğini vurgulayarak, Honda’nın Türkiye’den çıkmayacağını öte yandan önümüzdeki süreçte elektrikli araçların üretimini yoğunlaştıracaklarını dile getirdi. Kılıçer, yine bunun yanında üretim verimliliğinin artırılması gerekliliğini göz önünde bulundurduklarına dikkat çekti. Japon devi Türkiye'de gerçekleştirilen Civic sedan üretimine ilişkin de bilgi vererek 2021 yılı sonuna kadar devam etme kararı aldıklarını da hatırlattı. Bu süre zarfı içerisinde faaliyetlerin Türkiye’de devam edeceğini ve paydaşlar ile beraber yapıcı diyaloglar içerisinde olacaklarını açıkladı.
 
Türkiye'de etkileyici sonuçlar elde ettik
 
Civic sedan modeli üretimin durdurma kararı ile ilgili Türkiye’nin ekonomik durumuyla bir ilgisi olmadığının altını çizen Kılıçer, Honda olarak 20 yıldan uzun bir süredir Türkiye’de otomobil üretimi yaptıklarını ve son yıllarda otomobil satışlarında güzel ve etkileyici sonuçlar gördüklerini belirtti. Planlı üretim ile ilgili tarih veren Kılıçer, 2021 yılı sonlarına kadar devam edileceğini ve çalışanlarla bu süreçte devam etme konusunda karar aldıkları söyleyerek, Honda’nın bütün faaliyetlerinde bireye saygı felsefesi yattığını ve kararların bu noktada işlendiğini söyledi.
 
Derin üzüntü duyuyoruz
 
Honda Motor Avrupa Başkanı Katsushi Inoue de Honda’nın Türkiye kararı ile ilgili, otomobil sektörün etkileyen köklü değişikler sonucunda elektrifikasyon stratejilerinin hızlandırmaları gerektiğini ve küresel operasyonları buna göre oluşturmalarının önemli olduğunu vurguladı. Katsushi Inoue, bunun sonucu olarak, üretim ağını geleceğe nasıl hazırlayacaklarına dair çalışanlar ile masaya oturmak üzere zor bir karar aldıklarını ve bunun hiç de kolay olmadığını söyledi. Son olarak Katsushi Inoue, bugünkü duyurunun çalışma arkadaşlarında oluşturacağı tedirginlikten dolayı derin üzüntü duyduklarını söyledi.
 
Inoue, Honda’nın Avrupa merkezinin Birleşik Krallık'ta yer almayı sürdüreceğini ve Avrupalı müşterilerinin ihtiyaçlarına yanıt vermeye odaklanacağını kaydederek, Honda’nın binek otomobillerinin ithalat, pazarlaması ve üretimi ile Honda motosikletlerinin ithalat ve pazarlamasından sorumlu olan Honda Türkiye’nin, 1992’de yüzde 50 - yüzde 50 ortaklıkla Anadolu Honda Otomobilcilik A.Ş. adı altında kurulduğunu anımsattı.1997 sonu itibarıyla Honda’nın Civic modelinin seri üretimine başladığına işaret eden Inoue, şirketin 2013 Ocak ayı itibarıyla Honda Türkiye A.Ş. adı altında yüzde 100 Honda Motor Co. sermayesi ile faaliyetlerini yürütmeye başladığını aktardı.
 
Inoue, Honda’nın Avrupa merkezinin Birleşik Krallık2ta yer almaya sürdüreceğini ve Avrupalı müşterilerinin ihtiyaçlarına yanıt vermeye odaklanacağını kaydederek, Honda’nın binek otomobillerinin ithalat, pazarlaması ve üretimi ile Honda motosikletlerinin ithalat ve pazarlamasından sorumlu olan Honda Türkiye’nin, 1992’de yüzde 50 - yüzde 50 ortaklıkla Anadolu Honda Otomobilcilik A.Ş. adı altında kurulduğunu anımsattı.
 
1997 sonu itibarıyla Honda’nın Civic modelinin seri üretimine başladığına işaret eden Inoue, şirketin 2013 Ocak ayı itibarıyla Honda Türkiye A.Ş. adı altında yüzde 100 Honda Motor Co. sermayesi ile faaliyetlerini yürütmeye başladığını aktardı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol