kapat ikonu

Hobi evleri köylüyü 82 kat daha zengin yaptı

Uludağ eteklerinde bulunan Bursa'nın dağ ilçelerinden Orhaneli'de yapılan hobi evleri, bölgede arazisi olan halkı toprak değeri bakımından zenginleştirdi.

  • Emlak
  • 30 Kasım 2018 10:23
  • Son Güncelleme: 30 Kasım 2018 10:24
Bursa'nın dağ ilçelerinden olan ve sürekli göç veren 19 bin 500 nüfûslu Orhaneli ilçesinin kırsal Göktepe Mahallesi'nde kurulan ‘’Hobi Evleri Pojesi’’ ile birlikte bölgedeki arazi fiyatları 1 yıl içerisinde katbekat değerlendi.
 
Orhaneli Belediyesi ile Bursa Sağlık Çalışanları Derneği (BUSAD) tarafından Uludağ eteklerindeki Göktepe Mahallesi'nde tarıma elverişli olmayan 364 dönüm alanda inşa edilen 200 hobi evi, burada arazisi bulunan yöre halkına da fayda sağladı.
 
TERSİNE GÖÇ SAĞLAYABİLMEK İÇİN ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLDÜ
 
Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, ilçeye tersine göç sağlayabilmek için çalışmalar yürüttüklerini anlatarak, bu çerçevede BUSAD ile bir projeyi hayata geçirdiklerini kaydetti. Tatlıoğlu, Göktepe'de tarıma elverişli olmayan arazilerin değerlendirilmesi ve ilçelerinde turizm hareketliliği başlatılması amacıyla yaptıkları projenin birçok açıdan fayda sağladığını öne sürerek, bazı yer sahiplerinin bu arazilerin varlığından bile haberi olmadığını savundu.
 
 
KÖYLÜNÜN YERİNİ DEĞERLENDİRMEK İÇİN YOLA ÇIKILDI
 
Buranın manzarasını fark ettiklerinde şehirde bunalanlar için küçük binalar yapılması fikrini benimsediklerini söyleyen Tatlıoğlu, bunu da hayata geçirdiklerini aktardı. Tatlıoğlu, köylünün yerini kıymetlendirmek, değerlendirmek için yola çıkıldığını ileri sürerek, yeşillikler içinde, şık, 2 oda 1 salonu olan, yaşam standardı yüksek, dağın başında, şehrin bütün ağırlığını, psikolojisini, dertlerinin atılabileceği bir alanda huzur içinde zaman geçirilebilecek evler yaptıklarını vurguladı.
 
 
TALEP ÜZERİNE 2. VE 3. ETAP DA YAPILABİLİR
 
Buradaki evlerde kalanların alışverişleriyle bölge ekonomisine destek olacaklarını belirten Tatlıoğlu, 200 hobi evi yapıldığını, gelen talep üzerine 2. ve 3. etabın da yapılabileceğini işaret etti. Tatlıoğlu, konutları yaparken bir ağaç bile kesmediklerine dikkati çekerek, konutların önündeki hobi bahçelerine ağaçların dikildiğini, marullar, maydanozlar ekildiğini, baharda domates ve biber de ekileceğini bildirdi.
 
ARAZİSİ OLAN VATANDAŞIN YÜZÜ GÜLÜYOR
 
Dalından bir şeyler koparıp çardağın altında çay demleyip burada bir kahvaltı yapmanın huzuru ve rahatlığının her şeye değeceğini dile getiren Tatlıoğlu, bölgede arazisi olan vatandaşın yüzünü güldürdüklerini iddia etti.
 
KÖYLÜ 82 KAT DAHA ZENGİN OLDU
 
Tatlıoğlu, projeyi yapmadan önce burada arazinin dönümünün bin Türk lirası bile etmediğini, ancak şu anda 750 metrekare arsanın, 50 bin Türk lirası ettiğini duyurdu. Köylünün arazisinin değerinin yaklaşık 82 kat arttığını anımsatan Tatlıoğlu, yeri olan köylünün, eskisinden 82 kat daha zengin olduğunun altını çizdi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol