kapat ikonu

Hibrit motor fabrikası Bursa’da kurulacak

Bakan Varank, hibrit araç motoru üretecek fabrikanın Bursa’da kurulacağını duyurdu.

Hibrit araç motoru üretimine yönelik yatırım projesinin en önemli ayağı olarak tabir edilen alüminyum enjeksiyon fabrikasının temeli 19 Ekim'de Bursa'da atılacak.
 
2,3 MİLYAR DOLAR KATKI YAPACAK
 
Bakan Varan, sabit yatırım tutarının 100 milyon lirayı aşacağını belirterek, projenin cari açığın azaltılmasına yıllık 2,3 milyar dolar katkı sağlayacağını ifade etti.
Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Genel Müdürü Antoine Aoun ile bakanlıkta 1 saat kadar görüşen Bakan Varank, toplantının ardından firmanın Türkiye’deki yatırımları ile ilgili önemli detayları aktardı.
 
Süper teşvik adlandırılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ‘’Proje Bazlı Teşvik Sistemi’’ kapsamındaki yeni nesil hibrit araçlar için motor, batarya ve alüminyum motor bloğu üretim tesisi yatırım projesinin en önemli ayağını olarak ifade edilen enjeksiyon fabrikasının temeli, 19 Ekim'de Bursa'da atılacak. Bu önemli gelişmeyi ise toplantının ardından Bakan Varank gazetecilerle paylaştı.
 
TÜRKİYE’DE BİR İLK OLACAK
 
Bu yatırımla alüminyum motor bloğu dökümüyle yüksek teknoloji yeni nesil motor imalatı gerçekleşecek. Türkiye’de ilk kez alüminyum motor bloğu dökümü yapılmış olacak.
Yüksek teknoloji ürünü, yeni nesil motor üretilmesi ve bu üretimin büyük oranda ihraç edilmesi de bu projenin ardından düşünülen hamleler arasında yer alıyor.
 
CARİ AÇIĞI AZALTACAK
 
Sabit yatırım tutarı 100 milyon avroyu aşacağı belirtilen proje için cari açığı yıllık 2,3 milyar dolar azaltarak katkı sağlayacağı hedefleniyor.
 
DÜNYADA SADECE BİRKAÇ ÜLKEDE KULLANILIYOR
 
Türkiye'de ilk defa alüminyum motoru üretilecek. Bu blokların üretiminde ise dünyada sadece birkaç yerde kullanılan yüksek teknolojiden faydalanılacak.Türk otomotiv sanayisi için büyük bir atılım olarak görülen yatırımın istihdama, katma değerli üretime ve ihracata da ciddi katkılar sağlaması bekleniyor.
 
YERLİ ÜRÜN DETAYI
 
Üretim hattında kullanılacak alüminyum için Türk şirketlerle görüşmeler devam ediyor. Bu projede mümkün olduğunca yerli ürünlerin kullanılmasına dikkat edilecek.
Yeni nesil motorun firma bünyesinde Avrupa’daki tek üreticisi Türkiye olacak. Bu motorlar hibrit araçlara takılarak ihraç edilecek.
 
YATIRIMLAR DEVAM EDECEK
 
Öte yandan Renault yetkilisi Türkiye’de yatırım yapmanın kendileri açısından çok önemli olduğunu belirterek; gelecek dönemde de yatırımların devam edeceğini ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol