kapat ikonu

Herkes ev sahibi olabilir

Devletin konut destek hesabı sayesinde herkes ev sahibi olabilecek. Ev satın alma destek paketiyle ilgili ilk düzenlemeler kamuoyuyla paylaşıldı.

İlk ve tek evlerini satın olacak vatandaşlar için devlet tarafından destek hesabı geliştirildi. BU hesap kapsamında biriktirilen paraya bir miktar da devlet katkı sağlayacak ve herkesin ev sahibi olması sağlanacak. Ancak bu yardımdan yararlanmak için bir takım koşullar var…
 
Ev satın alma destek paketi kapsamında ev sahibi olmak isteyenlere konut hesabı açılacak. Bu konut hesaplarına devlet katkısı payı da eklenecek. Ancak daha önceden ev sahibi olmamak gerekiyor.
 
En son yayımlanan Resmi gazetede ayrıntılarına yer verilen habere göre konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararıyla konut hesabı bankaların yurt içi şubelerinde TL cinsinden mevduat katılım fonu hesabı olarak açılabilecek.
 
Hesaplar açıldığı bankada kalacak ve birden fazla konut hesabı açılmasına izin verilemeyecek. Hesap ilk açıldığında banka ve desteğe katılan kişi arasında sözleşme imzalanacak. Ayrıntıları bu şekilde bildirilen destek paketin de şu bilgilere de yer verildi: 18 yaşından küçükler de veli veya varis aracılığıyla konut hesabı açabilecek, ilk hesap açılışında bir defaya mahsus 30 bin lirayı geçmeyecek bir tutar hesaplara aktarılacak. Ev hesabına istikrarlı ödeme yapılması ve bu tutarın en az 250 lira olması gerekiyor. Ödemelerdeki üst tutar ise 2 bin 500 lira şeklinde düzenlendi.
 
Kat mülkiyeti ve kat irtifakı tapusu bulunan, yapı kullanma izin belgesi bulunan konutlar, ev nitelikli yapı kullanma izni belgesi bulunan müstakil taşınmazlar devlet desteğinde yer alabilecek. . Devre mülklere devlet katkısı ödenmeyecek.
 
Devlet desteğine katılan katılımcıların eşinden ve/veya birinci derece kan bağı olan akrabalarından edindiği evlere devlet katkısı verilemeyecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol