kapat ikonu

Her işçi için devlet aylık 773 lira ödeme yapacak

1.5 milyon kişiye istihdam paketinin detayları belli olmaya başladı. Buna göre her bir işçi için işverene 773 lira devlet katkısı sağlanacak. Bu uygulamanın devlete maliyeti ise 12.3 milyar lira olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı istihdam projesinin ayrıntıları netleşmeye başladı. İşsizliği azaltmak ve yeni istihdam alanları oluşturmak için devlet elini taşın altına koydu. Resmi Gazete’de yayımlanan istihdam paketine göre. 2017 yılı içinde 1.5 milyon kişi meslek sahibi olabilecek.

İşsizlik seviyesinin sürekli artması üzerine harekete geçen hükümet yeni projeleri hayata geçirmek için düğmeye bastı. 1 Şubat itibarıyla tüm özel şirketler, devlet destekli teşvik paketinden faydalanabilecek.

Bundan böyle işçilerin SGK primi ve vergileri gibi tüm giderleri devlet tarafından ödenecek. Asgari ücret üzerinden yapılan bu düzenlemede ödemeler asgari ücreti geçmeyecek şekilde yapılacak. Yani işçinin bin 404 lira olan maaşını işveren, 773 lira olan vergi primlerini devlet karşılayacak. Türkiye ekonomisi için külfet niteliği taşıyan bu uygulama sayesinde 1.5 milyon kişiye yeni istihdam kapıları açılacak. Özellikle işsizlik rakamlarının çift hanelere ulaşması ile birlikte yeni çözüm yolları arayan yetkililer, çareyi işverene teşvik ödemekte buldu.

Teşvik Paketinin Türkiye Ekonomisine Maliyeti 12.3 milyar TL

Maliye Bakanlığı’ndan edinilen bilgiler doğrultusunda, yeni istihdam paketinin Türkiye ekonomisine maliyetinin yaklaşık 12.3 milyar TL olacağı açıklandı. Bu maliyetin 11 milyar TL’lik kısmı İşsizlik Sigorta Fonu’ndan karşılanacak. İşverenin bu teşvik paketinden yararlanabilmesi için ek istihdam alanı oluşturması ve işe alacağı kişinin son 3 aylık dönemde işsiz olması gerekiyor.

Erdoğan’ın çağrısına destek geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat başlattığı istihdam çağrısına iş dünyasından destek geldi. Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK), toplamda 40 bin kişiye iş imkanı sunacak. Üye başına 1 yerine 4 kişi almayı hedefleyen TÜGİK, istihdam sahasını genişletmeyi hedefliyor.

TURKCELL 2 bin 300 kişiye istihdam sağlayacak

Mevcut çalışan sayısı 16 bin olan TURKCELL Grubu’da istihdam çağrısına yanıt verdi. Şirket bu yıl içinde 250’si geleceğin lideri olmaya aday 2 bin 300 kişiye iş fırsatı sunacak.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol