kapat ikonu

Her Bütçeye Uygun Hurmalar Vatandaşların Dikkatini Çekiyor!

Ramazan ayı denildiği zaman akla gelen hurma bu yılda büyük ilgi görürken tezgahlarda 13 liradan 130 liraya kadar hurma çeşitleri bulunuyor.

Ramazan ayı denildiği zaman akla ilk olarak hurma geliyor. Ramazan ayında bol miktarda tüketilen pek çok faydasının olduğu defalarca dile getirilen hurmanın fiyatları her bütçeye göre değişiklik gösteriyor. Bu sene de her yıl olduğu gibi tezgahlarda yoğun ilgi gören hurmanın pek çok çeşidi bulunuyor. Besin değeri son derece yüksek olan hurmada en çok kilosu 85 liraya satılan Mejdul hurmasının ilgi gördüğü ifade edildi.
 
Hurmaların büyük bir çoğunluğu Medine topraklarından geliyor. Bu sebeple vatandaşlar tarafından daha çok ilgiyle karşılanmasına sebep oluyor. 130 liralık en pahalı olan hurmanın ise Peygamber Efendimiz tarafından dikildiği söylenen Acve hurmasının olduğu ifade edilmektedir. Ancak yüksek fiyatlar sebebiyle pek çok kişi almaya cesaret edemiyor. Bazı kişilerin tadına bakmak için taneyle aldıkları ifade ediliyor.
 
Vatandaşların isteklerine göre her bütçeye uygun hurma çeşidinin bulunduğu ifade ediliyor. Özellikle Medine hurmalarının özellik olarak sert, sakız kıvamında ve tatlı olduğu ifade ediliyor. Sugi hurması ise şeker hastalığı olanların ve çok tatlı yemek istemeyenlerin tercih edebileceği daha az tatlı bir hurma çeşidi olduğu ifade edilmektedir.
 
Geçen Yıla Göre Fiyatlar Arttı
 
Hurma fiyatlarının geçen yılla karşılaştırması yapıldığı zaman bu yıl yüzde 10 oranında arttığı ifade edildi. Geçtiğimiz yıl 40 liraya satılan hurma çeşitleri bu yıl 55 60 lira arasında değişiyor.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol