kapat ikonu

Her Anneye Doğum Parası Veriliyor!

Düzenlemelerin ardından ister çalışsın ister çalışmasın her annenin doğum parası almalarına imkan tanınacak.

Annelerin maddi açıdan da desteklenmesi için devlet tarafından uzun zamandır çeşitli destekler verilmeye devam ediyor. En bilinen destekler arasında ise doğum yardımı yer alıyor. Devlet ister çalışsın ister çalışmasın her annenin doğumdan sonra eşit miktarda doğum yardımı parası almasını istiyor. Doğum yardımı adı altında gerçekleştirilen ödemeler çocuk sayısına göre değişiklik gösteriyor.
 
Devlet tarafından her çocuk için ayrı para ödeniyor. 2015 tarihinden bu yana anne olan her kadına doğumun ardından yaptıkları başvurular çerçevesinde para ödenmesine karar verildi. Canlı doğan birinci çocuk için 300 lira ödeme yapılırken ikinci çocuk için 400 lira ve sonraki çocuklar için 600 lira ödeme yapılmasına karar verildi. Toplam 1300 lira ödeme yapılacağı öğrenildi.
 
Annelere verilen destekler artırılacak
 
Doğumun gerçekleşmesinin ardından nüfus müdürlüğüne başvurular gerçekleştiriliyor. Çocuğun kimlik paylaşım sitesine gerekli kayıtlarının tamamlanması gerekiyor. Kaydın tamamlanmasının ardından kısa bir süre sonra para ödemesi gerçekleştiriliyor.
 
Annelere verilen destekler bununla sınırlı kalmıyor. Her geçen gün bu desteklerin artırılması için çalışmalar devam ediyor. Çalışan annelere verilen süt izinleri çerçevesinde iş göremezlik ödeneği almaları da sağlanıyor. Annelere süt izni ve süt parası adı altında toplam 6 bin 182 liralık ödeme yapıldığı öğrenildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol