kapat ikonu

Hedeflerimizden sapmadan yola devam edeceğiz

Ticaret Bakanı Pekcan, doğru, ayakları yere basan politikalar yaratmaya çalışıldığını ifade ederek, hedeflerden sapılmadan yola devam edileceğini söyledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, NTV’de katıldığı canlı yayın programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Pekcan, ihracatın ithalatı karşılama oranının sene sonunda yüzde 75'ler seviyesinde olmasını, net ihracatın büyümeye katkı vermesini ve dış ticaret açığının azalmasının ön görüldüğünü ifade ederek, ihracatta kasım ayı sonu itibarıyla 168 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını hatırlattı.
 
İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANININ YÜZDE 75’LER SEVİYESİNDE GERÇEKLEŞMESİ BEKLENİYOR
 
Bakan Pekcan, şu anda hedeflerine ulaşmış durumda olduklarını öne sürerek, bundan sonra da artı rakamların gelmesini beklediklerini dile getirdi. En önemli konulardan birinin ihracatın ithalatı karşılama oranı olduğuna dikkati çeken Bakan Pekcan, sene sonunda bu oranın yüzde 75'ler seviyesinde gerçekleşmesini, net ihracatın büyümeye katkı vermesini, dış ticaret açığının da azalmasının beklendiğini yineledi.
 
İHRACATTAKİ ARTIŞIN DEVAMLI KILINMASI HEDEFLENİYOR
 
Pekcan, öncelikli hedeflerinin ihracattaki artışı devamlı kılabilmek olduğuna değinerek, bu yönde sektörel bazda çalışmalarının bulunduğunu anlattı. Ticaret savaşlarının olduğu dönemde Çin ile ABD'nin karşılıklı koydukları bariyerlerle ithalatlarında azalma olacağına işaret eden Pekcan, bu ithalat kalemlerinin de başka ülkelerden temin edileceğini bildirdi.
 
HEDEFLERDEN SAPMADAN YOLA DEVAM EDİLECEK
 
Doğru, ayakları yere basan politikalar yaratmaya çalıştıklarına işaret eden Pekcan, son dönemde Avrupa'nın otomobil alımlarında ciddi bir yavaşlama olduğunu ileri sürerek, hedefleri belirlerken bunların göz ardı edilmemesi gerektiğini hatırlattı. Pekcan, hedeflerden sapma olmadan yola devam edileceğinin öngörüldüğünü bildirerek, göreve geldiklerinde Hindistan, Çin, Rusya ve Meksika'yı hedef ülkeler olarak belirlediklerini anlattı.
 
BU PAZARLARDA DAHA TALEP ODAKLI YAPILANMAYA GİDİLMESİ LAZIM
 
Bakan Pekcan, bu pazarlarda yeterince aktif olunmadığını, buralarda daha yerel ve talep odaklı bir yapılanmaya gitmeyi hedeflediklerini anlatarak, Türkiye için Türkmenistan'ın müteahhitlik, yatırımlar ve ürün ihracatı bakımından önemli bir pazar olduğunu ve Rusya'dan sonra ikinci büyük müteahhitlik pazarı niteliğini taşıdığını savundu. Müteahhitlik sektöründe 1992 yılı itibarıyla 47,2 milyar dolarlık iş hacmine ulaşıldığı bilgisini paylaşan Pekcan, bu sene Türk müteahhitlerin ülkede 700 milyon dolarlık sözleşme imzaladığını vurguladı.
 
HİNDİSTAN, NÜFUS, TARIM ÜRÜNLERİ VE YAZILIMDA DÜNYA LİDERİ OLACAK
 
Hindistan'ın gelecek 10 sene içerisinde nüfus, tarım ürünleri ve yazılımda dünya lideri olacağını ileri süren Pekcan, bu ülkede yükselen bir orta sınıfın bulunduğunu anımsatarak, bunun da Türk ihracatçılar için önemli bir pazar niteliği taşıdığını ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol