kapat ikonu

Hazır Vergi Beyan Sistemi nedir?

Hazır vergi beyan sistemi nedir? Nasıl kullanılır? Eski vergi beyan sisteminden farkları ve avantajları nelerdir? Hala vergi beyanında bulunmadıysanız ve hazır beyan sisteminin nasıl kullanacağını bilmiyorsanız haberimize göz atmanızda fayda var.

Vergi mükelleflerinin vergi beyanında bulunması için tanınan süre 25 Mart tarihinden 31 Mart tarihine uzatıldı. Mükelleflerin 31 Mart tarihinde en geç gün sonuna kadar vergi beyanında bulunmuş olmaları gerekiyor. Vergi mükellefi olduğu halde beyanda bulunmayan kişiler ağır vergi cezalarına çarptırılacak. Üstelik bir kişinin vergi mükellefi olup olmadığı Maliye Bakanlığı tarafından banka işlem bilgileri, PTT ödemeleri gibi bilgilerinden kolaylıkla öğrenilebiliyor.
 
Vergi beyanında geliştirilen yeni bir uygulamayla artık kısa sürede vergi beyanında bulunmak mümkün, Üstelik internet üzerinde gerçekleştirebileceğiniz işlemle vergi dairesine gitmenize de gerek kalmıyor. Peki, ‘Hazır Beyan Sistemi’ nasıl işliyor? Nasıl kullanılabilir?
 
Vergi mükellefleri ücret kira, menkul sermaye iradı ve benzer kazanç ve iratları için gerekli olan beyannameler, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazır beyan sistemi tarafından hazırlanarak karşınıza çıkıyor. Mükellefler sadece internet üzerinden hazır olarak sunulan vergi beyanlarını onaylayarak vergi beyanı yapmış oluyor. Mükelleflerin vergi hesaplamaları da bu sistem üzerinden otomatik olarak gerçekleştiriliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol