kapat ikonu

Hazır giyimden 15 milyar dolar fazla

Otomotivin ardından en yüksek ihracatı gerçekleştirilen hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün, geçen sene 17 milyar 642 milyon dolarlık döviz girdisi sağladığı anlaşılırken, dış ticarette ise 15 milyar dolar fazla verdiği öğrenildi.

  • Sektörel
  • 12 Şubat 2019 11:49
  • Son Güncelleme: 12 Şubat 2019 11:56
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Başkanı Nüvit Gündemir, birlik ihracatlarının geçen sene 2017 yılına kıyasla yüzde 14,72’lik yükselişle 634,5 milyon dolara dayandığını ifade ederek, Bursa'nın hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe en çok ihracata imza attığı ürün gruplarının, ihracat büyüklüğüne göre suni sentetik ev tekstili, kadın dış giyim, erkek dış giyim, pamuklu ev tekstilinin oluşturduğunu bildirdi.
 
Ar-Ge yatırımı yapmaya davet edilmesi şart
 
Bu ürün gruplarının yanında pamuklu yatak kıyafetleri, erkek iç giyim, kadın iç giyim, suni sentetik yatak kıyafetleri ve pamuklu spor giysilerinde de önemli seviyede ihracatlar gerçekleştirildiğini dile getiren Gündemir, tasarımcılarla sanayicilerin daha sıkı iş birlikleri kurmaları gerektiğini savunarak, tasarımcıların oluşturduğu katma değeri sektörün kaliteli üretimi ile daha fazla buluşturup bunu yerli markaları büyütmekte kullanılması gerektiğini ve ayrıca ihracatın teknoloji yoğunluğunu ve değerinin artırılması gerektiğini belirtti. Gündemir, rekabet gücünü artırmak adına Ar-Ge'ye yatırım yapmaya devam edilmesinin şart olduğuna işaret ederek, katma değeri yüksek, orijinal tasarımlı ürünlerin ihracatı ile uluslararası pazarlarda başarı sağlanabileceğini ve küresel piyasalarda firmaların yerlerinin güçlenebileceğini savundu.
 
2014’ün ardından en yüksek ikinci düzeyi
 
Dünyanın en büyük hazır giyim şirketleri ile beraber sürdürülen çok sayıda başarılı operasyon olduğunu vurgulayan Gündemir, Türkiye’nin hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının da geçen sene yüzde 3,6’lık artış ile 17 milyar 642 milyon dolar olarak gerçekleştiğine dikkati çekerek, sektörün 2014 yılının ardından en yüksek ikinci düzeyine eriştiğini duyurdu. Gündemir, Türkiye hazır giyimcilerinin, bugün toplamda 210 ülke ve serbest bölgeye ihracat gerçekleştirdiğini anımsatarak, Türkiye’nin sektörde dünyanın sayılı ülkelerinden birisi hâline geldiğini öne sürdü.
 
2018 sonu itibarıyla 15 milyar dolarlık dış ticaret fazlası
 
Hazır Giyim ve konfeksiyon sektörünün, Türkiye ihracatında ikinci sırada yer aldığını anımsatan Gündemir, Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 10,5'ini oluşturduğunun altını çizerek, Türkiye hazır giyim sektörünün, bugün Türkiye’nin cari açık sorununun üstesinden gelinmesi konusunda en fazla katkıyı yaratan lider sektör konumunda olduğunu savundu. Gündemir, sektör olarak 2018 sonu itibarıyla hemen hemen 15 milyar dolarlık dış ticaret fazlası vermeyi başardıklarını ilan etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol