kapat ikonu

Hazineye ait tarım arazileri için 90 bin kişi başvurdu

Bakan Kurum, hazine arazilerinin çiftçiye kiralanması ve satışı için bugüne kadar yaklaşık 90 bin vatandaşın başvurduğunu açıkladı.

  • Emlak
  • 15 Kasım 2018 12:04
Hazine arazilerinin çiftçiye kiralanması ve satışına dair açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, 218 bin vatandaşı ilgilendiren bu projeye bugüne kadar yaklaşık 90 bin kişinin başvurduğunu duyurdu.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazine arazilerinin çiftçiye kiralanması ve satışına ilişkin düzenleme ile şehirlerin hava kalitesinin artırılması konusundaki çalışmalarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
 
218 BİN VATANDAŞI İLGİLENDİRİYOR
 
Bakan Kurum, yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare Hazine arazisinin ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden kiralanmasını içeren bir düzenleme yaptıklarını hatırlatarak, bu düzenlemenin yaklaşık 218 bin vatandaşı ilgilendirdiğini bildirdi.
 
10 YILIN SONUNDA VATANDAŞ ARAZİYİ SATIN ALABİLİYOR
 
10 yıl kiralama sözleşmesinin yapılabildiğini ifade eden Bakan Kurum, 10 yılın sonrasında sözleşmenin uzatılabildiğini ve çiftçinin eğer araziyi satın almak istemesi hâlinde de araziyi ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden satın alabileceğini söyledi.
 
SON BAŞVURU SÜRESİ 19 KASIM
 
Bakan Kurum, vatandaşların, bu arazileri aldığı ve kiralama sözleşmesi yaptığı zaman Tarım ve Orman Bakanlığının verdiği tüm desteklerden de faydalanabildiğine işaret ederek, 218 bin vatandaşı ilgilendiren bu projeye bugüne kadar yaklaşık 90 bin kişinin başvurduğunu belirtti. Başvuru süresinin devam ettiğini anımsatan Kurum, bu sürenin de 19 Kasım'da sona ereceğini kaydetti.Kurum, tarımı, çiftçiliği ilgilendiren bu önemli düzenlemeye ciddi bir talep bulunduğuna dikkati çekerek, kanuni düzenlemeyle birlikte önceden belirlenen başvuru tarihinin uzatılmasının söz konusu olmadığını vurguladı.
 
TÜRKİYE’DE HER NOKTADA HAVA KALİTESİ İZLENİYOR
 
Hava kalitesinin artırılması çalışmalarının da devam ettiğini anlatan Kurum, ‘’Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu’’ sayısının 2004'te 32 olduğunu, şu an bu sayının 330'a çıktığını aktardı. Kurum, vatandaşların "havaizleme.gov.tr" adresinden de hava kirliliği durumunu takip edebildiğini dile getirerek, Türkiye'de hemen hemen her noktada anlık olarak hava kalitesini izlediklerini ifade etti.
 
KENTLER DAHA YAŞANABİLİR HÂLE GELDİ
 
Kurum, geçmiş yıllarda Ankara ve İstanbul'da çok fazla hava kirliliği yaşandığının altını çizerek, bugün artık doğal gazın hemen hemen her şehre gelmesi ve daha duyarlı süreç yönetimiyle kentlerin daha yaşanabilir hâle geldiğini savundu.
 
VATANDAŞTAN TEMİZLİK İÇİN DUYARLILIK BEKLENTİSİ
 
Buna ilişkin istasyon sayılarının ve takip sistemlerinin de artırılacağı sözünü veren Kurum, vatandaştan doğal gaz, soba, kombi temizliğinde duyarlılık göstermesini istedi. Kurum, sözlerinin sonunda çevreye zarar vermeyecek yakıt kullanımı noktasında hassas olunması gerektiğini belirterek, daha yaşanabilir bir ülke için bunların anbean takip edildiğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol